فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • یک منبع «ناشناس» ایرانی کشته شدن نیروهای این کشور در سوریه را تکذیب کرد

  در پی انتشار گزارشی در این باره در برخی خبرگزاری‌های ایرانی و منطقه‌ای

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  خبرگزاری‌های رسمی و نیمه رسمی ایرانی، به نقل از «یک منبع آگاه» کشته شدن نیروهای ایرانی در حملات موشکی شامگاه یکشنبه 29 آوریل به پایگاه‌‌های نظامی در سوریه را تکذیب کردند.

  این تکذیبیه را به صورت هم‌زمان شماری از خبرگزاری‌ها از جمله خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، خبرگزاری تسنیم نزدیک به نهادهای امنیتی و نظامی و همچنین خبرگزاری اصولگرای مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی، منتشر کردند.

  همه این خبرگزاری‌ها نوشته‌اند که «منبع آگاه» با آن‌ها مصاحبه کرده و گزارش‌های منتشره مبنی بر کشته شدن شماری از نیروهای ایرانی در حملات موشکی که پایگاه‌های نظامی در حومه استان‌های حماه و حلب را هدف قرار داده، تکذیب کرده است.

  برخی از این خبرگزاری‌ها، اخبار منتشره از هدف قرار گرفتن پایگاه‌های متعلق به سپاه پاسداران ایران یا شبه‌نظامیان وابسته به آن را هم تکذیب کردند. خبرگزاری تسنیم از جمله این خبرگزاری‌ها است.

  این در حالی است که پیشتر خبرگزاری ایسنا در گزارشی، کشته شدن دستکم 18 نیروی سپاه پاسداران ایران را در حملات موشکی شامگاه یکشنبه در سوریه تایید کرده بود؛ گزارشی که ساعاتی پس از انتشارش حذف شد.

  سایت اصولگرای رجانیوز هم تایید کرده است که در این حملات موشکی، مراکز سپاه پاسداران در سوریه مورد هدف قرار گرفته است.

  شامگاه یکشنبه تلویزیون رژیم سوریه به نقل از منابع نظامی گزارش داد موشک‌های شلیک شده، چند پایگاه نظامی در حومه‌های حماه و حلب را هدف قرار داد. این گزارش، حمله موشکی را «تجاوزی جدید از سوی دشمنان» توصیف کرد.

  پس از آن برخی رسانه‌های لبنانی نزدیک به حزب‌الله گزارش دادند که «انبارهای مهم» سپاه پاسداران در پایگاه لشکر 47 در حومه جنوبی استان حماه در سوریه، در معرض «حملات شدید موشکی» قرار گرفت.

  دیدبان حقوق بشر سوریه هم گزارش داد که در این حملات دستکم 26 تن کشته شدند که 4 تن از آن‌ها سوری و بقیه اکثرا ایرانی و تعدادی هم از شبه‌نظامیان خارجی وابسه به ایران هستند.

  تا کنون هیچ طرفی مسئولیت حمله را بر عهده نگرفته است. اما از آغاز بحران سوریه در سال 2011، اسرائیل بارها مواضعی متعلق به نظام سوریه و حزب‌الله لبنان را در سوریه بمباران کردند. مواضعی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی دمشق هم بارها توسط اسرائیل هدف قرار گرفته است.

  9 آوریل، در حمله‌ای هوایی که فرودگاه نظامی «تی فور» در استان حمص را هدف قرار داد، دستکم 14 تن از جمله 7 تن از نیروهای سپاه پاسداران ایران کشته شدند. ایران و نظام سوریه، اسرائیل را عامل این حمله دانستند اما تل‌آویو تا کنون این اتهام را تایید نکرده است.

  دهم آوریل خبرگزاری ایسنا از علی اکبر ولایتی مشاور علی خامنه‌ای رهبر ایران در امور بین‎‌الملل گزارش داد که گفته است حمله اسرائیل «بی پاسخ نخواهد ماند».

  اسرائیل تلاش کرد از ورود مستقیم در جنگ سوریه خودداری کند، اما در عین حال تاکید کرده که حملاتش با هدف جلوگیری از دست‌یافتن حزب‌الله لبنان به اسلحه پیشرفته صورت می‌گیرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران