فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • روحانی به مکرون: توافق هسته‌ای مطلقا غیر قابل مذاکره است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود گفت که توافق هسته‌ای ایران با غرب مطلقا غیر قابل مذاکره است و تهران هیچ محدودیتی را فرای تعهداتش نمی‌پذیرد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران، حسن روحانی رئیس جمهوری این کشور عصر یکشنبه 29 آوریل در تماس تلفنی با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه با تاکید بر این که آینده برجام پس از 2025 را مقررات بین المللی تعیین می‌کند و ایران هیچ محدودیتی فرای تعهداتش نمی پذیرد، گفت: «برجام و هر موضوع دیگری به بهانه آن به هیچ وجه قابل مذاکره نیست».

  توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق می‌شود.

  روحانی پایداری توافق هستهای را موجب تحکیم امنیت و همکاری منطقه‌ای و اساسی برای اعتمادسازی میان ایران و کشورهای غربی دانست.

  رئیس جمهور ایران مواضع ایالات متحده آمریکا علیه برجام را صریحا ناقض توافق میان هفت کشور توصیف کرد و گفت: «ایران در روزهای اخیر تصمیمات بسیار مهمی در زمینه روابط بانکی، ارز و دیگر مسایل اقتصادی اتخاذ کرده است. برای هر تصمیمی که آمریکا در دوازدهم ماه مه بگیرد، اقدامات متنوعی را طراحی کرده‌ایم».

  وی با بیان این‌که رفتار فعلی آمریکا، نقض برجام و ایجاد ترس و ابهام برای کشورهای مختلف و بنگاه‌های اقتصادی است که در پی رابطه با ایران هستند، تاکید کرد: «حتی اگر در 12 مه آمریکا اعلام کند در برجام می‌ماند و شرایط دو سال گذشته را بخواهد ادامه دهد، برای ما قابل قبول نیست».

  وی همچنین به موضوع همکاری های منطقه‌ای اشاره و اظهار داشت: «ایران همان گونه که تاکنون نشان داده، آماده گفت و گو در جهت تامین ثبات و امنیت منطقه‌ای به ویژه مبارزه با تروریسم است».

  از طرفی رییس جمهوری فرانسه نیز در این گفتگوی تلفنی تاکید کرد: «اتحادیه اروپا و فرانسه برجام را همان طور که هست، قبول دارند».

  دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا، از ابتدا مخالف برجام بود که در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده منعقد شد و آن را «بدترین توافق ممکن» توصیف می‌کرد.

  ترامپ سه‌شنبه 24 آوریل در کنفرانس خبری مشترک با مکرون در واشینگتن، مجددا توافق هسته‌ای با ایران را «فاجعه‌بار» توصیف کرده و ضمن هشدار به ایران تهدید کرد که اگر این کشور فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر گیرد با «مشکلات بزرگی» مواجه خواهد شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران