فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • خامنه‌ای: آمریکا باید از منطقه برود نه ما.. در معرض جنگ اقتصادی قرار داریم

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  علی خامنه‌ای رهبر ایران دوشنبه 30 آوریل در دیدار با جمعی از کارگران و کار آفرینان ایرانی، با بیان این‌که نظام حاکم بر ایران در معرض جنگ اقتصادی قرار دارد، به سیاست‌های غرب هم اشاره کرد و گفت که آمریکا باید از منطقه خارج شود «نه ما».

  خامنه‌ای که سال جدید شمسی در ایران را «سال حمایت از کالای ایرانی» نامید، گفت : «متأسفانه عده‌ای در داخل، حمایت از کالای ایرانی را یا باور نمی‌کنند یا به آن عمل نمی‌کنند».

  رهبر ایران با اشاره به اعتراضات کارگری در ایران گفت: «وظیفه دولت و مسئولان برای حمایت از کالای ایرانی، برطرف کردن کامل موانع همچون مشکلات بیمه، بانکی، مالیاتی و کمبود نقدینگی است».

  سخنان خامنه‌ای در حالی مطرح می‌شود که نابه‌سامانی و ورشکستی تعداد زیادی از بنگاه‌های اقتصادی، باعث گستردش اعتراض‌های کارگری در مناطق مختلف ایران شده است. بسیار مواقع هم کارگران معترض به عدم پرداخت حقوقشان، در معرض فشارهای امنیتی قرار می‌گیرند.

  خامنه‌ای با انتقاد از خرید کالای خارجی گفت: «چرا عده ای بر خرید کالای خارجی اصرار دارند، این چه بدفهمی و مرضی است؟ همه دستگاههای دولتی و همچنین همه مردم باید تصمیم بگیرند که از کالای ایرانی استفاده کنند».

  رهبر ایران این کشور را در معرض جنگ اقتصادی دانست و اظهار داشت: «حمایت از کالای ایرانی، یکی از بهترین و مؤثرترین شیوه های مقابله با طراحی اقتصادی دشمنان است زیرا آنان متوجه شده‌اند که در جنگ سخت و نظامی به نتیجه نخواهند رسید».

  آمریکا توانایی رویارویی نظامی با ایران را ندارد

  خامنه‌ای مدعی شد که آمریکا توانایی رویارویی نظامی با ایران را ندارد و گفت: «من در چند سال قبل و در زمان رئیس جمهور دیگرِ امریکا که همانند رئیس جمهور فعلی بداخلاق و هَجوگو بود، گفتم که دوران «بزن در رو» گذشته است و می‌دانند که اگر وارد درگیری نظامی با ایران شوند، چند برابر ضربه خواهند خورد».

  او افزود: «آن‌ها اکنون تمرکز خود را بر جنگ اقتصادی و جنگ فرهنگی گذاشته اند و اتاق جنگ اقتصادی با نظام جمهوری اسلامی، وزارت خزانه داری امریکا است».

  به نظر می‌رسد منظور خامنه‌ای تحریم‌هایی است که آمریکا علیه ایران به خاطر برنامه موشکی‌ اعمال کرده است.

  خامنه‌ای با بیان این‌که «من معتقد به قطع ارتباط با دنیا نیستم» گفت: «ما حتماً باید با هوشیاری و زرنگی و جدیت با دنیا ارتباط داشته باشیم اما این را هم بدانیم که دنیا فقط امریکا و چند کشور اروپایی نیست، دنیا بزرگ است و باید با کشورهای مختلف ارتباط داشت».

  آمریکا از منطقه برود

  خامنه‌ای نامنی، جنگ و درگیری در منطقه خاورمیانه را ناشی از عضور آمریکا دانست و گفت: «همین دلیل باید پای آمریکایی‌ها از این منطقه قطع شود و باید از منطقه غرب آسیا بیرون بروند».

  او با تأکید بر اینکه آن کسی که باید از منطقه بیرون برود، آمریکا است و نه جمهوری اسلامی ایران، گفت: «شما، بیگانه و به دنبال اهداف خباثت آمیز و ایجاد فتنه هستید».

  واکنش خامنه‌ای به فشارهایی است که بر ایران به خاطر دخالت‌هایش در امور کشورهای منطقه افزوده می‌شود.

  یکشنبه وزیر امور خارجه مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا ایران را کشوری توصیف کرد که امنیت منطقه را به خطر انداخته، به مسلح‌سازی حوثی‌ها می‌پردازد و در حملات سایبری نقش دارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران