فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تلگرام در ايران به دلیل نقش مهم آن در اعتراضات مسدود می‌شود

  منبع: دبی-العربیه.نت

  دادستانی تهران اعلام كرد كه سايت و اپلیکیشن تلگرام در ايران به دلیل نقش در آن در اعتراضات اخیر علیه حکومت به دستور قضایی مسدود می‌شود.

  به گزارش ایسنا، بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران در بیانیه‌ای گفته که پیام­رسان تلگرام قوانین ایران را رعایت نکرده و اقدام به فعالیت غیرقانونی و بی­‌ضابطه در فضای مجازی کشور نموده است.

  در این بیانیه دستگاه قضايي ايران، تلگرام را متهم به "اشاعه فحشا، بسترسازی برای فعالیت گروه‌های تروریستی بین­‌المللی، اغتشاشات دی ماه ۱۳۹۶، جاسوسی" و "عدم همکاری با مقامات قضایی ايران" شده است.

  در اين بيانيه همچنین تلگرام به "اخلال در وحدت ملی و ایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه بویژه از طریق طرح مسائل نژادی، قومی و تحریک و اغوای مردم به شورش و آشوب" متهم شده است.

  طبق این بیانیه کلیه ارائه دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور خصوصاً شرکت ارتباطات زیرساخت و اپراتورهای تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت مکلف‌­اند از تاریخ۹۷/۰۲/۱۰ نسبت به اعمال مسدودسازی کامل وب‌سایت و اپلیکیشن شبکه اجتماعی تلگرام اقدام کنند.

  در همین حال، فعالان مدنی می‌گویند که دلیل اصلی تصمیم مقامات ایرانی جهت مسدود کردن تلگرام، ادامه اعتراض‌ها و اعتصابات در سراسر کشور است.

  مقامات ایرانی تلاش می‌کنند تا از طریق مسدود کردن تلگرام که حدود 45 میلیون نفر ایرانی از آن استفاده می‌کنند مانع هماهنگی معترضین و جلوگیری از گسترش اعتراضات شوند.

  شورای عالی فضای مجازی ایران هفته گذشته طی دستوری امنیتی مجوز سرورهای CDN مربوط به تلگرام را لغو کرد.

  دولت ایران سعی می‌کند با جایگزین کردن پیام رسان‌های محلی مانند "سروش" و "گب" و غیره ، فضای مجازى را كنترل كنند. اما تعدادی از نمايندگان این امر را غیر ممکن دانسته و علت آن را بی‌عاتمادی مردم نسبت به پیام رسان‌های داخلی که تحت اشراف سرویس‌های اطلاعاتی و سپاه پاسداران است، عنوان می‌کنند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران