.
.
.

سخنان مکرون درباره توافق با ترامپ بر سر طرحی برای اصلاح برجام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امانوئل مکرون رئیس‌جمهورق فرانسه، چهارشنبه 25 آوریل در کنفرانسی خبری که پیش از ترک ایالات متحده آمریکا و پس از دیدار با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور برگزار کرد، درباره نقشه راهی برای تعامل با توافق هسته‌ای ایران (برجام) سخن گفت که بر سر آن، با ترامپ به توافقی اولیه دست یافت.

به گزارش خبرگزاری‌ها، مکرون سخنان خود را با اشاره به موضع «روشن و صریح» ترامپ درباره توافق هسته‌ای ایران آغاز کرد و گفت: «همگان از موضع مخالف ترامپ با این توافق آگاهند». او افزود: «پیشنهادی به ترامپ مطرح کردم که بر پایه آن، نقطه نظرهای ایالات متحده به ویژه در سه مساله، مورد توجه قرار گیرد که عبارتند از: کاستی‌های توافق هسته‌ای، موشک‌های بالستیک ایران در منطقه و استراتژی توسعه طلبانه ایران در منطقه به ویژه در عراق، سوریه، یمن و لبنان».

رئیس‌جمهوری فرانسه ادامه داد که به همتای آمریکایی خود پیشنهاد تلاش برای دست‌یابی به توافقی فراگیرتر، شامل این سه مساله را ارائه داد که ترامپ به این پیشنهاد پاسخ مثبت داد و برای همکاری به منظور دست‌یابی به چنین توافقی، ابراز آمادگی کرد.

مکرون همچنین خروج ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران را با استناد به اظهارنظرهایش، بعید ندانست. او در عین حال با تاکید بر این‌که نمی‌داند ترامپ روز 12 مه چه تصمیمی خواهد گرفت، گفت: «از تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا خبر ندارم اما تحلیل عقلانی من از تمام مواضع رئیس‌جمهور ترامپ باعث می‌شود اعتقاد نداشته باشم که او تمام تلاش خود را برای ماندن در توافق، به کار بندد».

توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق می‌شود.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا، از ابتدا مخالف برجام بود که در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده منعقد شد و آن را «بدترین توافق ممکن» توصیف می‌کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سه‌شنبه 24 آوریل مجددا توافق هسته‌ای با ایران را «فاجعه‌بار» توصیف کرده و ضمن هشدار به ایران تهدید کرد که اگر این کشور فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر گیرد با «مشکلات بزرگی» مواجه خواهد شد.

در مقابل محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تهدید کرد در صورت خروج آمریکا ازتوافق هسته‌ای، ایران هم احتمالا از این توافق خارج خواهد شد.