.
.
.

خبرگزاری نزدیک به سپاه: اعضای یک شبکه وابسته به بریتانیا در ایران دستگیر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران ایران، پنجشنبه 26 آوریل مدعی شد که اعضای یک شبکه «نفوذی» وابسته به بریتانیا، توسط نهادهای امنیتی ایران دستگیر شدند.

در گزارشی که خبرگزاری فارس منتشر کرده، به نقل از «یک منبع موثق» آمده است: « اخیراً اعضای یک شبکه نفوذی وابسته به انگلیس دستگیر شده‌اند که گفته می‌شود بابرخی از عناصر اصلی جریان فتنه و انحراف در ارتباط بوده‌اند».

اصولگرایان در ایران به اصلاح طلبان معترض به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2009 «جریان فتنه» و به محمود احمدی نژاد رئیس‌جمهوری پیشین ایران و اطرافیانش «جریان انحراف» می‌گویند.

خبرگزاری فارس نوشته است: «عباس عدالت یکی از اعضای این شبکه نفوذی بوده است که خبر دستگیری وی، از سوی رسانه دولتی انگلیس، رسانه‌ای شد».

پیش از این گزارش‌هایی از دستگیری عباس عدالت در تهران منتشر شده بود.

ماجرای دستگیری عباس عدالت

کمپین حقوق بشر در ایران پیشتر خبر داده بود که عباس عدالت، استاد دانشگاه امپریال کالج لندن و فعال شناخته‌شده ضدجنگ از تاریخ 15 آوریل جاری توسط نیروهای سپاه پاسداران دستگیر شده است.

بنا بر این گزارش، با وجود آنکه خانواده عدالت وثیقه لازم برای آزادی او را در تاریخ 21 آوریل فراهم کردند، اما دادگاه انقلاب تهران ادعا کرد که مشکلی در مدارک و دستورهای لازم وجود دارد و خانواده باید در چهارم اردیبهشت، سه‌شنبه، مراجعه کنند. با این حال عباس عدالت تا کنون همچنان در زندان به سر می‌برد.

یک منبع آگاه به وضعیت عباس عدالت در این باره به کمپین حقوق بشر در ایران گفت که هنگام بازداشت، ماموران امنیتی، به منزل عباس عدالت در تهران یورش کرده و اموال او را شامل کامپیوتر، سی‌دی‌ها و یادداشت‌های او را مصادره کردند.

هادی قائمی مدیر کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «ایران همچنان به بازداشت خودسرانه افراد دو ملیتی بدون ارائه هیچ توضیح و یا شفافیتی ارائه می‌دهد و دسترسی نداشتن آنها به دسترسی عادلانه باعث نگرانی است. دستگاه‌های امنیتی به ویژه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و قوه‌قضاییه ایران مسوول حفظ جان و سلامتی این بازداشت‌شدگان هستند».

عباس عدالت استاد علوم کامپیوتر و ریاضیات در دانشگاه امپریال کالج لندن است که از منزلش در لندن در تاریخی نامشخص برای فعالیت‌های دانشگاهی به تهران سفر کرده بود.

او جایزه‌ LICS 2017 Test-of-Time Award را برای مقالاتی که به همراه دیگر استاد‌های دانشگاه در مورد علوم کامپیوتر نوشته بود، دریافت کرد.

سه ماه بعد عباس عدالت دانشگاه را مطلع ساخت که بعد از انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا و صدور فرمان ممنوعیت سفر به آمریکا برای سه کشور مسلمان، از جمله ایران، ارسال مقالات علمی به کنفرانس‌های در داخل امریکا را متوقف خواهد کرد.

عدالت موسس کمپینی در آمریکا به نام «کمپین بر ضد تحریم و مداخله نظامی در ایران» است که قدرتمندانه بر ضد مداخله نظامی در ایران فعالیت می‌کرد. طی سال‌های گذشته او مقالات متعددی را در این مورد منتشر کرده است.

سپاه پاسداران تا کنون حداقل 30 دو تابعیتی دیگر را از زمانی که توافق هسته‌ای در ژوئیه 2015 امضا شده است را بازداشت و زندانی کرده است.