فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پس از سخنان مکرون.. موگرینی: برجام جایگزینی ندارد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چهارشنبه 25 آوریل تاکید کرد که توافق هسته‌ای با ایران جایگزینی ندارد و به طور کامل در حال اجرا شدن است.

  به گزارش خبرنگار العربيه، سخنان موگرینی در کنفرانس خبری پیش از برگزاری جلسات دومین و آخرین روز از کنفرنس «پشتیبانی از آینده سوریه و منطقه» در بروکسل، مطرح شد.

  اظهارات موگرینی چند ساعت پس از سخنان امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه در کنفرانس خبری مشترک با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید مطرح شد که گفته بود، باید کشورش مایل به دست یابی به توافقی جدید با ایران است. مکرون در این زمینه تاکید کرد که باید فعالیت‌های ایران در سوریه و یمن را متوقف کرد.

  مکرون همچنین گفت که فرانسه، در حال پی‌ریزی سیاستی جدید در قبال ایران است که برپایه آن، باید تمام امور در مسیر صحیحش قرار داده شود.

  او با بیان این‌که باید برخی موارد به توافق هسته‌ای با ایران افزوده شود افزود: «توافق اصلاح خواهد شد تا شامل موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های ایران در منطقه شود».

  توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق می‌شود.

  دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا، از ابتدا مخالف برجام بود که در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده منعقد شد و آن را «بدترین توافق ممکن» توصیف می‌کرد.

  دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سه‌شنبه 24 آوریل مجددا توافق هسته‌ای با ایران را «فاجعه‌بار» توصیف کرده و ضمن هشدار به ایران تهدید کرد که اگر این کشور فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر گیرد با «مشکلات بزرگی» مواجه خواهد شد.

  در مقابل محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تهدید کرد در صورت خروج آمریکا ازتوافق هسته‌ای، ایران هم احتمالا از این توافق خارج خواهد شد.

  فشارهای روسیه و ایران بر سوریه

  درباره سوریه، موگرینی گفت که از روسیه و ایران می‌خواهد تا بر نظام سوریه برای آتش‌بس و ورود جدی به مذاکرات، فشار بیاورند.

  موگرینی سه‌شنبه 24 آوریل هم در کنفرانس خبری مشترک با استفان دی‌مستورا نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه تاکید کرده بود که راه‌حل سیاسی، تنها راه خروج از بحران سوریه است.

  او گفته بود که مردم سوریه، صاحبان حق تعیین سرنوشت خود هستند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران