فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • روحانی: ترامپ کاسب و برج ساز چگونه درمورد مسائل جهانی قضاوت می‌کند؟

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا را «کاسب و برج سازی» توصیف کرد که نمی‌تواند درمورد مسائل جهانی قضاوت کند.

  به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، روحانی چهارشنبه 25 آوریل در آئین گشایش رسمی رویداد گردشگری تبریز 2018، امضای برجام توسط ایران را برای «نشان دادن حسن نیت» توصیف کرد و گفت: «ما به دنبال سلاح کشتار جمعی نیستیم و می‌خواستیم بگوییم پرونده سازی علیه ایران تحت عنوان پی ام دی نادرست بود».

  سخنان روحانی یک روز پس از تازه‌ترین اظهارات دونالد ترامپ علیه برجام مطرح شده که بر ضرورت اصلاح این توافق تاکید کرده است.
  روحانی افزود: «در برجام تهمت‌ها را زدودیم و ثابت کردیم آمریکا و اسراییل در مورد ایران دروغ می‌گویند».

  وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی صداقت خود را در پایبندی به تعهداتش در برجام نشان داده است، گفت: «آمریکا نخست باید بگوید که در 2 سال گذشته در زمینه برجام متعهد بوده است یا نه و سپس درباره آینده این توافق تصمیم بگیرد».

  روحانی محدودیت بانک‌های بین‌المللی در تعامل با ایران، وجود موانع در برابر فعالیت سرمایه‌گذاران خارجی در ایران و ایجاد مشکلات برای اتباع ایرانی در سفرهای خارجی را، ناشی از تهدیدهای آمریکا دانست.

  او با اشاره به اینکه ترامپ قرارداد برجام را بسیار خطرناک عنوان می‌کند، گفت: «شما که کاسب و برج ساز هستید، چگونه می‌خواهید در مورد مسائل جهانی قضاوت کنید؟»

  روحانی با بیان این‌که «آمریکا درصدد تهدید ملت ماست»، گفت: «مشکل اصلی ما مواجه شدن با سیاست مدارانی است که ابعاد سخن و تصمیم خود را به خوبی درک نمی کنند».

  توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق می‌شود.

  دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا، از ابتدا مخالف برجام بود که در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده منعقد شد و آن را «بدترین توافق ممکن» توصیف می‌کرد.

  دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سه‌شنبه 24 آوریل مجددا توافق هسته‌ای با ایران را «فاجعه‌بار» توصیف کرده و ضمن هشدار به ایران تهدید کرد که اگر این کشور فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر گیرد با «مشکلات بزرگی» مواجه خواهد شد.

  در مقابل محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تهدید کرد در صورت خروج آمریکا ازتوافق هسته‌ای، ایران هم احتمالا از این توافق خارج خواهد شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران