فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رضا پهلوی: جسد پیدا شده در شهر ری به احتمال بسیار قوی به رضا شاه تعلق دارد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  رضا پهلوی ولیعهد و فرزند محمد رضا پهلوی آخرین شاه ایران، در بیانیه‌ای که سه‌شنبه 24 آوریل در توئیتر منتشر کرد، اعلام کرد که پیکر مومیایی پیدا شده در شهر رای، به احتمال بسیار قوی به پدربزرگش رضا شاه تعلیق دارد.

  رسانه‌های ایران روز یکشنبه 23 آوریل گزارش دادند که هنگام عملیات حفاری پیرامون حرم عبدالعظیم در شهرری در جنوب تهران، یک جسد مومیایی پیدا شد که احتمالا متعلق به رضا شاه پهلوی باشد.

  رضا پهلوی در توئیتر نوشت: «پس از بررسی تمام شواهد و جوانب» به این نتیجه رسیده که «پیکر پیداشده در شهرری به احتمال بسیار قوی به رضاشاه تعلق دارد».

  رضا پهلوی از مردم ایران خواست تا از طریق «شبکه‌های اجتماعی و نیز تجمعات مسالمت‌آمیز سراسری»، یاد و نام پدربزرگش را گرامی بدارند چرا که او «خدمتگزار ملت و میهن» بود.

  رضا پهلوی در این بیانیه تاکید کرد که جسد رضاشاه هیچگاه بعد از دفن از ایران خارج نشده و از حکومت ایران خواست امکان دسترسی «پزشکان و کارشناسان علمی مورد تایید خانواده» را به جسد بدهند.

  وی همچنین از مقامات خواست اجازه دفن رضاشاه را «آنگونه که شایسته اوست بدهند» در آرامگاهی که «نشان داشته باشد و برای همه شناخته شده باشد».

  رضا شاه 24 جولای 1944 در تبعیدگاهش در ژوهانسبورگ درگذشت و جسد مومیایی شده‌اش در مسجد الرفاعی دفن شد. 6 سال بعد جنازه رضاشاه به ایران منتقل شده و در جوار حرم عبدالعظیم دفن شد.

  مقبره رضا شاه اما اوایل انقلاب ایران به دستور صادق خلخالی حاکم شرع وقت منهدم شد.

  رضا شاه 15 مارس 1878 در روستای آلاشت از توابع سوادکوه مازندران به دنیا آمد و از 15 دسامبر 1925 تا 16 سپتامبر 1941 شاه ایران بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران