.
.
.

منابع حقوق بشر: یک معلول ذهنى که در بازداشت‌های «فله‌ای» در اهواز دستگیر شده بود، آزاد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع حقوق بشری روز دوشنبه 23 آوریل 2018، از آزادی یکی از معلولان ذهنی که طی بازداشت دسته جمعی اخیر در مناطق اهواز و حومه آن بازداشت شده بود، خبر دادند.

طبق این گزارش سعيد نعمتى معلول ذهنى كه در تظاهرات موسوم به «قيام كرامت اهواز» در فروردین ماه سال جاری بازداشت شده بود، پس از «تحمل شکنجه‌های فراوان»، بلاخره آزاد شد.

سعيد نعمتى معلول ذهنی و از اهالى ملاشيه یکی از فقرترین مناطق حاشیه‌ای اهواز که ناشنواست به اتهام شرکت در تظاهرات 15 فروردين توسط قرارگاه ابوالفضل العباس وابسته به اطلاعات سپاه پاسدان جمهوری اسلامی در شهر اهواز بازداشت شده بود.

به گفته منابع حقوق بشری این معلول ذهنی در نعرض شکنجه‌های «وحشیانه» قرار گرفت تا اینکه بلاخره اداره بهزیستی که پرونده مراجعات این معلول را دردست داشت به دادش رسید و با مکاتبه با «دادگاه انقلاب» واقع در اهواز و دخالت نمايندگان مجلس خبرگان رهبرى و نمايندگان مجلس آزاد شد.

کریم دحیمی فعال حقوق بشر اهوازی در تماس با العربیه به نقل از منابع داخلی و شاهدان عینی می‌گوید:«سعيد نعمتى که در بازداشت های «فله‌ای» به وسیله اطلاعات سپاه بازداشت شده بود به طور «وحشيانه» در معرض شكنجه قرار گرفته بود تا جایی که هنوز آثار شكنجه بر روى بدن او مانده است.به گفته منابع حقوق بشری مردم منطقه ملاشيه با مشاهده بدن سعيد نعمتى وآثار شكنجه بسیار متاثر و از عملکرد ارگانهای سرکوب مانند سپاه پاسداران جمهوری اسلامی و وزارت اطلاعات بی نهایت متنفر هستند».

دحیمی به نقل از منابع داخل اهواز افزود:«سعید نعمتی بدليل تنگدستى خانواده اش با يک سه چرخه كار مى كند و بوسيله آن در ملاشيه آب مى فروشد، این معلول ذهنی در تظاهرات فروردين در منطقه ملاشيه او بدليل داشتن بلندگو دستی کوچک که برای تبلیغ کاسبی خود از آن استفاده می کرد، توسط عناصر وزارت اطلاعات سپاه و لباس شخصی‌ها بازداشت و به سیاه چال‌های شکنجه در بازداشتگاه‌ها روانه شد».

نامه اداره بهزيستي
نامه اداره بهزيستي

دحیمی در ادامه افزود:«ملاشیه به بزرگترین شرکت‌هی تولیدی صنابع فولاد، سپنتا، فولاد خوزستان و لوله سازی محاصر شده تمام آلودگی ناشی از این شرکت‌ها سهم مردم ملاشیه است و با وجود همه این شرکت‌ها که سالیانه میلیاردها دلار درآمد دارند هیچ تاثیری در زندگی مردم ملاشیه ندارند فقر، بیکاری،محرومیت خدمات فاضل آب و غیره در این منطقه بیداد می کند. اغلب کرکنان حتی نگهبانان این شرکتها از استان‌های دیگر و از غیر بومیان استخدام می شوند».

سعيد هنگام آزاد شدن
سعيد هنگام آزاد شدن


فعال حقوق بشر اظهار داشت:« در محرومیت ملاشیه کافی بدانیم این منطقه در فقر و فلاکت و محرومیت آنچنان پر آوازه شده که ایاد جمال الدین روحانی شیعه و یکی از نمایندگان سابق در پارلمان عراق که در سفری به ایران به طور تصادفی وارد این منطقه شده بود، در یک برنامه تلوئیزیونی آن را به «نماد» محرومیت در پردرآمدترین استان‌ در "ایران اسلامی" از آن نام برد».