.
.
.

کازرونی‌ها در ششمین روز اعتراضات خود تقسیم شهرستان‌شان را تجزیه خواندند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در ادامه اعتراضات به طرح تقسیم شهرستان کازرون در استان فارس، مردم این شهر روز جمعه 20 آوریل 2018 برای ششمین روز متوالی در خیابان‌های این شهر تجمع کرده و شعارهای اعتراضی سر دادند و تقسیم شهرستان خود را تجزیه نامیدند.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌های محلی نشان می‌دهد چند هزار نفر از مردم شهرستان کازرون علیه طرح تقسیم این شهرستان به دو شهرستان جداگانه تظاهرات اعتراض‌آمیز برگزار کردند.

براساس طرحی که حسین رضازاده، نماینده کازرون در مجلس ایران، شهرستان کازرون به دو شهرستان تقسیم شده و بخش‌های قائمیه و کوهمره نودان از کازرون جدا شده و در نقشه تقسیمات اداری کشور تحت عنوان شهرستان کوه‌چنار معرفی شوند. طرح تقسیم شهرستان کازرون در دفتر تقسیمات کشوری تصویب شده و به هیات دولت رفته تا تصویب شود.

مردم کازرون معتقدند جدا شدن دهستان شاپور، امامزاده سید حسن و جنگل‌های دشت برم، به هویت این شهرستان آسیب می‌زند. موافقان این طرح نیز می‌گویند این طرح پیشرفت‌های عمرانی در پی داشته و رونق این منطقه را در پی خواهد داشت.

در ششمین روز تظاهرات مردم کازرون، مردم روستاهای مختلف نیز به تظاهرات پیوسته و مردم معترض با شعار "روستایی باغیرت، تشکر تشکر" از حضور آنها تقدیر کردند. مردم کازرون همچنین با سر دادن شعار "اگر خیانت بشه، کازرون قیامت میشه" طرح تقسیم این شهرستان را "خیانت" توصیف کرده و نسبت به عواقب آن هشدار دادند. آنها علاوه بر این شعار "استاندار باید بیاد، وزیرش هم باید بیاد" خواستار حضور استاندار و وزیر در منطقه و رسیدگی به درخواست مردم معترض شدند. کازرونی‌ها همچنین تقسیم شهرشان را "تجزیه" خوانده و علیه آن شعار دادند: "ما زن و مرد جنگیم، با تجزیه می‌جنگیم".

علاوه بر کازرون، کازرونی‌های مقیم تهران نیز در مقابل مجلس ایران تجمع کردند. گزارش‌های رسیده از کازرون حکایت از آن دارد که نیروی انتظامی، نیروهای لباس شخصی و نیروهای امنیتی حضور چشمگیری در کازرون دارند. در مقابل حضور پرشمار نیروهای گارد ضد شورش که خواستار متفرق شدن معترضان شدند، مردم کازرون شعار دادند "غیرت کازرونی، همینه همینه".