.
.
.

وزیر آموزش و پرورش ایران: روسی، زبان دوم مدارس ایران شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزراش خبرگزاری رسمی ایران "ایرنا" وزیر آموزش و پرورش این کشور به روسیه پیشنهاد کرد تا زبان فارسی و روسی در مدارس دو کشور به عنوان زبان دوم آموزش داده شود.

بر اساس این گزارش "سید محمد بطحایی به همراه مهدی سنایی سفیر ایران روسیه در دیدار با «ویاچسلاو نیکونوف» رئیس کمیته آموزش و علوم دومای روسیه، این مطلب را بیان کرد."

وزیر آموزش و پرورش ایران گفت: "دولت ایران قصد دارد انحصار زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم شکسته شود و سایر زبان ها بویژه زبان روسی نیز در ایران گسترش یابد".

بطحایی افزود: "من این موضوع را با وزیر آموزش و پرورش روسیه در میان گذاشتم و اعلام کردم که در صورت آموزش زبان فارسی در مدارس روسیه، ایران نیز می‌تواند در قالب تفاهمنامه‌ای آموزش زبان روسی را در مدارس خود داشته باشد."

وی با بیان اینکه در سفر به مسکو، بازدیدی از یکی از مدارس روسیه داشتم، افزود: "متاسفانه هیچ یک از دانش‌آموزان روسی شناختی از ایران نداشتند که ما امیدواریم با اجرای این طرح، روس‌ها شناخت بیشتری از ایران پیدا کنند."

وزیر آموزش و پرورش ایران ابراز امیدواری کرد که طرف روسی از این پیشنهاد حمایت کرده و کارگروهی را در این خصوص برای رسیدن به تفاهنامه تشکیل دهد.

به گزارش "ایرنا"، ویاچسلاو نیکونوف رئیس کمیته آموزش پارلمان روسیه از این طرح استقبال کرده و درباره وضعیت آموزش زبان فارسی در روسیه بیان کرد: "هم اکنون زبان فارسی در برخی از مراکز آموزش عالی روسیه از جمله انستیتوی کشورهای آسیا و آفریقای دانشگاه دولتی مسکو تدریس می‌شود."

وزیر آموزش و پرورش ایران به دعوت همتای روس خود به منظور شرکت در نمایشگاه بین‌المللی آموزش تحت عنوان «اکوسیستم جدید آموزشی» به روسیه سفر کرده است و 31 فروردین ماه به ایران باز می‌گردد.

بطحایی در سفر خود با «آندری فورسنکو» دستیار رئیس جمهوری روسیه درامور آموزش و اولگا واسیلیوا وزیر آموزش و علوم روسیه نیز دیدار و گفت وگو کرد.

در ایران زبان فرانسوی پس از انگلیسی دومین زبان علمی رایج است. زبان فرانسوی از عهد صفویه و سپس در دوره قاجار مورد توجه قرار گرفت به ویژه اینکه بیشترین دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل به فرانسه اعزام می‌شدند.

اما در پی تحولات سیاسی و فرهنگی ناشی از جنگ جهانی دوم زبان انگلیسی عرصه را در ایران بر زبان فرانسوی تنگ کرد و جایگاه زبان دوم را در ایران همچون بسیاری از دیگر کشورهای جهان به خود اختصاص داد.