.
.
.

دامنه بازداشت‌ها در اهواز به اقلیت‌های دینی عرب هم رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در ادامه روند بازداشت‌ها در اهواز، نیروهای امنیتی در روزهای گذشته دو تن از فعالان فرهنگی عرب اهوازی را دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل کردند. یکی از این دو تن از اقلیت مذهبی صابئین مندایی است.

فعالان اهوازی گزارش کردند نیروهای امنیتی در روزهای گذشته فایز زهرونی معروف به "شیخ فایز مندایی" یکی از فعالان فرهنگی شهرستان سوسنگرد (خفاجیه) را دستگیر کردند. شیخ فایز از اعضای اقلیت مذهبی مندایی (صابئى) است و در فعالیت‌های فرهنگی تحت عنوان "حراک الهویة" یا "جنش هویت" فعالیت کرده و خواستار بازگرداندن نام‌های اصلی شهرهای عربی بود.

صبح روز پنج‌شنبه 19 آوریل 2018 نیز خانواده یک فعال فرهنگی عرب به نام "سعید فاخرنسب" در شبکه‌های اجتماعی خبر دادند که این فعال عرب توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شده است. دختر آقای فاخرنسب با انتشار اطلاعیه‌ کوتاهی در صفحه اینستاگرامش، اعلام کرد: «پدرم، حاج سعید فاخرنسب توسط نیروهای رژیم اشغالگر ایران دستگیر شد. لطفا اطلاع‌رسانی کنید.»

سازمان حقوق بشر اهواز نیز در صفحه توئیتر خود خبر بازداشت این دو فعال عرب را گزارش کرد و نوشت: «دستگیری دو تن از فعالان سرشناس" جنبش_هویت (حراك_الهوية) در اهواز شیخ فايز_زهرونى، روحانی مندايی (صابئی) و حاج سعید_فاخرنسب توسط اطلاعات اهواز به اتهام فعالیت فرهنگی و پیگیری پرونده صدها تن از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر اهواز.»

در پی بازداشت شیخ فایز مندایی، ساهی خمیسی، یکی از روحانیون مندایی در صفحه فیسبوک خود به این موضوع واکنش نشان داده و مسئولیت سلامت فایز مندایی که [در دین صابئین] رتبه اشکندا دارد را متوجه رژیم ایران دانست. او در این‌باره نوشت: «مسئولیت بازداشت بدون دلیل اشکندا فایز و بر اساس اطلاعات دروغین را متوجه مقامات ایران می‌دانیم. ما خواهان آزادی اشکندا فایز هستیم. اشکندا فایز در محل کسب خود در شهر خفاجیه دستگیر شده و سه روز است که هیچ خبری از او وجود ندارد. او تنها کسی است که از مندائیان دفاع کرده و حقوق آنها را مطالبه می‌کند.»

خبرگزاری هرانا نیز گزارش کرد که شیخ فایز مندایی در زمینه مطالبه حقوق عرب‌های خوزستان فعال بوده است.

در روزهای گذشته خانواده‌های 520 نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم عرب اهواز در مقابل استانداری، دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در اهواز، دفتر نمایندگان اهواز در مجلس شورا و مجلس خبرگان ایران تجمع کرده و خواستار تعیین تکلیف و آزادی فرزندان بازداشت‌‌شده خود شدند.

این خانواده‌ها بیانیه‌ مشترکی منتشر کردند که براساس آن خانواده‌های عرب اهوازی خواستار آزادی فرزندانشان شده‌اند. به گفته آنها افراد دستگیرشده در یک تظاهرات اعتراضی مسالمت‌آمیز در اعتراض به اقدامات نژادپرستانه ضد مردم عرب و همچنین برای دفاع از هویت خود به شکل مسالمت‌آمیز و قانونی شرکت کرده‌اند.