.
.
.

بولتون: جای ترامپ بودم سه ماه پیش از برجام خارج می‌شدم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا با اعلام اینکه به احتمال بسیار زیاد دونالد ترامپ از برجام خارج خواهد شد، گفت که اگر او جای ترامپ بود، سه ماه پیش از برجام خارج می‌شد.

روزنامه نیویورکر گزارش کرد که بولتون در مکالمه تلفنی با یک سیاستمدار ارشد اروپایی یادآوری کرده که فرانسه و آلمان نباید انتظار داشته باشند ترامپ به تلاش‌های آنها برای حفظ برجام، احساسات مناسبی نشان دهد.

دونالد ترامپ بارها توافق هسته‌ای با ایران را یک "توافق بد" خوانده و تهدید کرده در صورتی که تا 12 می 2018 اشکالات موجود در این توافق حل نشود، آمریکا به طور یک جانبه از این توافق خارج خواهد شد.

از جان بولتون به عنوان یکی از سخت‌گیرترین سیاستمداران آمریکا در رابطه با ایران یاد می‌شود. او این سرسختی را در زمانی که نماینده کشورش در سازمان ملل متحد بود، به وضوح نشان داد. روزنامه آمریکایی وال‌ستریت ژورنال دوشنبه 2 آوریل، با اشاره به انتصاب جان بولتون به سمت مشاور امنیت ملی آمریکا، این تعیین را نشان از احتضار توافق هسته‌ای با ایران دانست که به آن برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام هم گفته می‌شود. در مقاله منتشر شده در روزنامه وال‌ستریت ژورنال که آن را مارک دوبویتر مدیرکل بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها نوشته، آمده است: «با قرار گرفتن جان بولتون در منصب مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، به‌نظر می‌رسد که توافق اتمی باراک اوباما با ایران در حال احتضار است.»

در سوی مقابل جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز تهدید کرد که خروج از برجام عواقب ناخوشایندی برای آمریکا خواهد داشت. ظريف شامگاه پنجشنبه 19 آوریل گفت، ایران برای واکنش به خروج آمریکا از برجام از گزینه‌های متعددی برخوردار است.

به گزارش خبرگزاری‌‌های ایران، وزیر خارجه جمهوری اسلامی که برای شرکت در یک اجلاس ویژه سازمان ملل وارد نیویورک شده، از انتخاب‌های گسترده‌ ایران برای واکنش و برخورد با خروج احتمالی آمریکا از برجام سخن گفته است. ظریف بدون ذکر جزییات بیشتری در باره واکنش ایران گفت :«اقدامی که ایران خواهد کرد و واکنشی که جامعه بین‌المللی به حرکت آمریکا خواهد داشت، برای آمریکایی‌ها بسیار ناخوشایند است.»