.
.
.

روایت خبرگزاری فرانسه از استعفای معاون سازمان محیط زیست ایران و خروجش از کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری فرانسهف سه‌شنبه 17 آوریل در گزارشی درباره کاوه مدنی معاون سازمان محیط زیست ایران که به نماد دولت این کشور برای تشویق مهاجران به بازگشت تبدیل شده بود، نوشت که او فقط 7 ماه بعد از شروع کارش استعفا داد.

بنا بر این گزارش، این استعفای کاوه مدنی که استاد جوانی در امپریال کالج لندن هم بود، دقیقاً بعد از فشار محافظه‌کاران ایران علیه او انجام شد.

خبرگزای فرانسه نوشته دولت حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران که از مهاجران ایرانی در کشورهای دیگر خواسته بود برای کمک به توسعه کشورشان باز گردند، مدنی که یک متخصص آب بود را به‌عنوان معاون سازمان محیط‌زیست منصوب کرد. اما در هفته‌های اخیر محافظه‌کاران ایران عکس‌هایی از مدنی منتشر کردند و مدعی شدند که این عکس‌ها برای تعطیلات نوروز است. آن‌ها به همین دلیل اخلاقی،‌ خواستار اخراج او شدند.

سال پیش مدنی چندی پس از بازگشت به ایران به تهران تایمز گفته بود: «ایرانی‌های خارج از کشور منتظر هستند ببینند چه اتفاقی می‌افتد. اگر من موفق شوم شاید افراد بیشتری را ببینیم که برای کمک به دولت به ایران باز می‌گردند».

در ماه فوریه گذشته هنگام بازداشت برخی از فعالان محیط‌ زیستی ایران، گفته شد مدنی توسط یکی از سازمان‌های امنیتی ایران بازداشت شده است. یکی از آن بازداشت شده‌ها کاووس سید امامی بود که مقامات قضایی گفته‌اند در سلول زندانش خودکشی کرد.

مدنی ک که در روزهای گذشته خبرهایی درباره خروجش از ایران و استعفا از محیط زیست منتشر شده بود، در توییت تندی، این استعفا را تایید کرد و البته جاهلان فضای مجازی را نواخت.

کاوه مدنی در توییتی نوشت: «آری، متهم گریخت از سرزمینی که در آن، جاهلان مجازی، علم و دانش و تخصص را پس می‌زدند و با توهم توطئه در جستجوی محکومی بودند تا همه مشکلات را بر گردن گیرد چرا که آن‌ها خوب دریافته بودند که پیدا کردن مقصر و دشمن و جاسوس، از مسئولیت پذیری و مشارکت در حل مشکلات، بسی آسان‌تر است».

مدنی قبل از اینکه دوره‌ دکترای خود را در رشته مهندسی شهری و محیط ‌زیست از دانشگاه کالیفرنیا بگیرد، در دانشگاه تبریز مشغول به تحصیل بود. او در ماه دسامبر در این رابطه گفت: «من نماینده نسلی هستم که کشور را ترک کرد و کل مملکت حالا درباره از دست دادن این نسل و فرار مغزها انتقاد می‌کند».

مدنی آن زمان در توییتر خود هم نوشت: «من با امید خلق ‎امید برگشته‌ام».

محمود صادقی نماینده اصلاح طلب مجلس ایران هم بعد از شنیدن خبر خروج مدنی از ایران، از مسئولان ایرانی به دلیل پیامی که برای نخبگان خارج از کشور فرستاده‌اند، انتقاد کرد.

این اتفاق در حالی افتاده که ایران با یک خشکسالی چند ساله که کشاورزی را نابود کرده دست و پنجه نرم می‌کند، کار به جایی رسیده که کشاورزان اصفهانی در هفته‌های اخیر اعتراضات مداومی انجام دادند.