.
.
.

رسانه‌هاى امريكا چگونه سركوب تظاهرات عرب‌های اهواز را پوشش دادند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرکوب تظاهرات عرب‌های اهوازی در ایران علیه آنچه "موج نژادپرستی و عرب ستیزی" در رسانه‌های رسمی و "سیاست‌های تبعیض‌آمیز دولت مرکزی" توصیف می‌کنند ، در رسانه‎های امریکایی انعکاس یافت.

روزنامه "واشنگتن پست" در گزارشی گفت امام جمعه موقت اهواز، آیت‌الله محسن حیدری، عضو مجلس خبرگان رهبری ایران ، از تلویزیون دولتی ایران خواسته تا از اقلیت عرب در کشور به دلیل پخش برنامه تحقیر‌آمیز علیه آنان ، عذرخواهی کند.

این روزنامه به نقل از خبرگزاری "اسوشیتد پرس" و گزارش رسانه‌های خارجی از تظاهرات مردم اهواز و سایر شهرهای عرب نشین خوزستان نوشته و به سکوت رسانه‌های داخل ایران در قبال این مساله نیز اشاره کرده است.

این گزارش با اشاره به مشکلات ساکنان استان نفت خیز خوزستان، به مشکل بیکاری اشاره کردچ و گفته درصد بیکاری در این استان نزدیک به 15 درصد، یعنی بالاتر از متوسط ​​بیکاری در کشور است که 12.6٪ می‌باشد.

علاوه بر این، توئیتر عربی "تیم ارتباطات الکترونیکی" وابسته به وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار ویدیوهایی از تظاهرات اهواز نوشت: "عرب‌های اقلیم اهواز برای دومین هفته پیاپی تظاهرات خود را بر علیه رژیم ایران و سیاست‌هایش مبنی بر تغییر سختار جمعیتی و هویت فرهنگی منطقه ادامه دادند".

در توئیت دیگری به اقدامات سرکوبگرانه دولت ایران و اعزام نیروهای انتظامی و امنیتی برای سرکوب تجمعات اعتراضی و بازداشت های بی رویه اشاره شده است.

از سوی دیگر ، سازمان حقوق بشر اهواز ، با انتشار بیانیه‌ای ، از حکومت ایران خواسته صدها تن بازداشت شدگان تظاهرات مسالمت‌آمیز عرب اهوازی را آزاد کند و گفته که با گذشت ۱۲ روز از تظاهرات مسالمت آمیز مردم عرب اهواز در روز 7 آوریل 2018 ( ١۸ فروردين ١٣٩٧) تعداد بازداشت شدگان به اتهام مشارکت در اعتراضات ، طبق اطلاعات اوليه ، به نزدیک 250 نفر رسيده است.

این سازمان ویدیویی را منتشر کرده که نشان می‌دهد نیروی انتظامی و ماموران لباس شخصی اقدام به بازداشت‌هاى دسته‌جمعى در منطقه كوت عبدالله اهواز همراه با ضرب و شتم جوانان معترض کرده‌اند.

بنا به این گزارش مقامات دولت ایران علیرغم گذشت حدود دوهفته از ادامه اعتراضات مسالمت آمیز مردم اهواز و شهرهای دیگر، همچنان به جای پاسخگویی به درخواست مردم به پاخاسته، راه‌حل‌‌های امنیتی را پیش گرفته و منطقه را به یک پادگان نظامی بزرگ تبدیل کرده‌اند وبه بازداشت‌های دسته‌جمعی و خودسرانه ادامه می‌دهند.

سازمان حقوق بشر اهواز تاکید کرده که از میان بازداشت شدگان اعتراضات اخیر یک شاعر به نام عبدالعال دورقی ، یک روزنامه به نام نعیم حمیدی و تعدادي زن و نوجوان زير ١٨ سال هم وجود دارد.