.
.
.

اعلام همبستگی تعدادی از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی کردستان با معترضان عرب اهواز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تعدادی از فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران کردستان با انتشار بیانیه‌ای دولت ایران را در پیش گرفتن "سیاست سرکوب هویت‌ها و ژینوساید ملت‌های مختلف" متهم کرده و با معترضین عرب اهوازی که روزهاست در اعتراض به آنچه "انکار هویتشان در تلویزیونی رسمی ایران" خود می‌دانند، اعلام همبستگی کردند.

در بیانیه‌ای که روز دوشنبه دوم آوریل 2018 منتشر شد و نسخه‌ای از آن در اختیار العربیه.نت گذاشته شده، آمده: «قریب یک سده است در ایران آنچه دولت مدرن خوانده می‌شود در حقیقت سیاست سرکوب هویت ها و ژینوساید ملت‌های مختلف در ایران می‌باشد. رژیم حاکم بر ایران همه‌ی منابع طبیعی که در این جغرافیا وجود دارد را حق مسلم خود می‌داند و به عناوین مختلف از آن بهره‌برداری می‌کند. فریاد هویت‌طلبی شما را ما بهتر از هر کس دیگری درک می‌کنیم، چرا که ما نیز قربانی همان سیاست تبعیض و سرکوب هویتی هستیم.»

امضاءکنندگان این بیانیه به آنچه "سیاست سرکوب‌ ملت‌ها در ایران" نامیده و به ویژه شرایط کُردها نیز اشاره کرده و گفته‌اند: «ما نیک می‌دانیم که سیاست سرکوب ملت‌ها، حتی شامل آب و خاک آنان نیز شده و در این برهه می‌توان به انتقال آب اشاره کرد که چه تبعاتی دارد که برای رفاه مرکزنشینان چه بلایای بر سر دیگران آورده‌اند. همچنین ما می‌دانیم که جان دادن برای حداقل معیشت چه مفهومی دارد زیرا هر روز شاهد جان دادن دەها کولبران کرد بدست عوامل انتظامی و امنیتی ایران هستیم»

این فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران کردستان "سکوت رسانه‌های فارسی‌زبان" را محکوم و آن را "نوعی همدستی با عوامل سرکوب جمهوری اسلامی" توصیف کردند. آنها همچنین تاکید کردند: «به شما اطمینان می‌دهیم صدای شما را به جامعه کوردستان رسانده و برای کسب حقوق ملت‌ها و اقلیت‌های تحت ستم جمهوری اسلامی ایران با شما همصدا و همگام هستیم.»

این بیانیه به امضاء مهناز آقاییان، شورش آهی، کاوە آهنگری، مهران ابراهیمی، قادر الیاسی، آگری اسماعیل نژاد، سعید باغی، شهین بایزیدپور، هیرش پالانی، جمال پورکریم، بهزاد خوشحالی، رحمان جوانمردی، شلیر درویشی، شعیب دانش پژوه، طاها رحیمی، آزیتا رضایی، منصور سهرابی، رضا شریفی بوکانی، شورش شهبازی، روژان عدل نیا، آزاد مستوفی، علی منظمی، هلمت معروفی، مصعب محمدی، کامل نجاری، مختار نقشبندی و کیهان یوسفی رسید.

اعتراضات عرب‌های اهوازی در شهرهای مختلف استان روزهاست ادامه دارد. این اعتراضات از ابراز خشم نسبت به یک برنامه تلویزیونی آغاز شد اما به زودی خواسته‌های انباشته شده دیگری را نیز بیدار کرد.

در یک برنامه کودکانه در شبکه دوم صداوسیمای ایران عروسک‌هایی که لباس محلی قومیت‌‌های مختلف را بر تن کرده‌اند، روی نقشه ایران گذاشتند ولی به جای عروسک عرب، عروسک لر، در محل زندگی عرب‌ها گذاشته شد. فعالان عرب این موضوع را بخشی از برنامه‌ریزی دولت مرکزی ایران برای تغییر ساختار دموگرافیک منطقه، اسکان دادن مهاجران غیربومی و راندن عرب‌ها از مناطق عرب‌نشین توصیف کرده‌اند.