ولی‌عهد سعودی: آمریکا، برای جلوگیری از نفوذ ایران، باید در سوریه بماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن‌سلمان، ولی‌عهد سعودی، برخلاف دونالد ترامپ، بر این باور است است که باقی ماندن نیروهای آمریکایی در سوریه، ضروری است.

دونالد ترامپ دو روز پیش گفته بود که نیروهای آمریکایی، بزودی سوریه را ترک خواهند کرد و به جای آنها، نیروهای ویژه جهت حمایت از مبارزه علیه تروریسم، جایگزین خواهند شد.

ولی‌عهد سعودی، اما در گفت‌وگو با مجله آمریکایی «تایم Time» اظهار داشت:« بر این باوریم که نیروهای آمریکایی حد اقل برای مدت متوسطی در سوریه باقی بمانند».

شاهزاده محمد بن‌سلمان افزود که حضور آمریکا در سوریه، تنها راه جلوگیری از توسعه نفود ایران در منطقه است.

بنا به گفته وی:« حضور آمریکا در سوریه، به آمریکا اجازه خواهد داد نظر خود را درباره آینده سوریه، بیان کند».

او در همین زمینه افزود:« ایران بوسیله شبه‌نظامیان و همپیمانان خود در منطقه، راه امداد رسانی میان تهران و بیروت از طریق زمینی سوریه و عراق بوجود آورده است». شاهزاده بن‌سلمان اظهار داشت که «آنچه که هلال شیعی خوانده می‌شود، به ایران جایگاهی بزرگتر در منطقه فراهم خواهد کرد».

ولیعهد سعودی گفت:« اگر نیروهای آمریکایی از شرق سوریه خارج شوند، آن منطقه بازرسی را از دست خواهند داد، و آن گذرگاه، چیزهای زیادی را در منطقه، بوجود خواهد آورد».

نزدیک به 2000 نظامی آمریکایی، گروه موسوم به « نیروهای دموکراتیک سوریه» به رهبری کُردها در سوریه را حمایت می‌کنند. همچنین شماری از نیروهای آمریکایی، در شهر منبج در شمال شرق استان حلب سوریه، حضور دارند.

ولی‌عهد سعودی درباره سرنوشت رئیس جمهور سوریه گفت:« احتمال بیشتر اینکه بشار اسد قدرت را ترک نکند». او در عین حال ابراز امیدواری کرد که اسد بازیچه در دست تهران نباشد.

شاهزده محمد بن ‌سلمان در این زمینه گفت:« بشار اسد باقی می‌ماند اما بر این باورم که به نفع اوست اجازه ندهد ایرانی‌ها هرآنچه می‌خواهند انجام دهند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید