گسترش اعتراضات مردم عرب اهواز در روز سوم به دیگر مناطق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در سومین روز از تظاهرات مردم عرب اهواز در اعتراض به انکار هویت عربی‌ آنها توسط صدا و سیمای ایران، شهرها و مناطق عرب‌نشین دیگری از جمله معشور و کوت‌عبدالله به مردم معترض پیوستند.

مردم شهرهای معشور (ماهشهر) و کوت عبدالله در سومین روز از اعتراضات مردم عرب به خیابان‌ها آمده و همزمان با مردم اهواز اعتراض خود را علیه انکار هویت عربی‌شان توسط صدا و سیمای ایران اعلام کردند.

پیش از این سازمان حقوق بشر اهواز در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه 29 مارس 2018 منتشر شد، اعلام کرده بود که فعالان عرب اهوازی با انتشار اطلاعیه‌هایی مردم عرب در شهرهای عبادان، محمره، فلاحیه، خفاجیه و دیگر مناطق عرب‌نشین را به برگزاری راه‌پیمایی‌هایی اعتراض‌آمیز دعوت کردند.

شامگاه 29 مارس نیز مردم کوت‌عبدالله به خیابان آمده و با سر دادن شعارهایی با مضامین تاکید بر هویت عربی منطقه و مردم آن، اعتراض خود را به آنچه "عرب‌ستیزی و نژادپرستی" توصیف کردند، اعلام کردند.

اعتراض‌های اخیر به دلیل یکی از قسمت‌های برنامه کودک «کلاه قرمزی» است که در 23 مارس 2018 و ه‌مزمان با دومین روز سال نوی شمسی در شبکه دوم تلویزیون رسمی ایران پخش شد. در این قسمت، مجری برنامه، عروسک‌هایی که لباس قومیت‌ها را پوشیده‌اند، روی نقشه ایران و در جایی که این قومیت‌ها زندگی می‌کنند می‌چسباند ولی در جنوب غربی ایران و روی منطقه اهواز به جای عروسک نماد مردم عرب، عروسک دیگری چسباند.

در دو روز گذشته مردم معترض اهواز با حضور در مقابل ساختمان صدا و سیمای مرکز خوزستان خواستار عذرخواهی مدیران شبکه دو سیمای ایران از مردم عرب و توبیخ عوامل برنامه مزبور شدند. براساس گزارش‌ها چندین هزار زن و مرد عرب نیز روز پنج‌شنبه در خیابان نادری اهواز گردهم آمده و با سر دادن شعارهایی چون "نفدیک بالروح بالدم یا اهواز" و دیگر شعارهای حماسی بر هویت عربی منطقه تاکید کردند.

تصاویری که فعالان اهوازی از شیوه برخورد نیروهای امنیتی با مردم معترض منتشر کرده‌اند، نشان می‌دهد پلیس و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرده و تعدادی از آنها را دستگیر کردند. سازمان حقوق بشر اهواز گزارش کرد : " علاوه بر گلوله‌های گاز اشک‌آوری که بدون در نظر گرفتن حضور زنان، کودکان و افراد کهنسال، شلیک شد، نیروهای امنیتی اقدام به تعقیب تعدادی از جوانان به سمت پل نادری کرده و تعداد از آنها را دستگیر کردند. براساس گزارش‌ها 3 زن در میان دستگیرشدگان حضور دارند."

همزمان با حضور معترضان در خیابان‌های اهواز و دیگر مناطق عرب‌نشین، کاربران عرب در شبکه‌های اجتماعی با به راه‌انداختن هشتگ‌های مختلف از جمله هشتگ #أنا_عربی (#من_عرب_هستم) از مردم عرب خواستند تا متحدانه این عکس را روی پروفایل هایشان بگذارند.
این فعالان کمپین ارسال پیام‌های اعتراض‌آمیز به مدیریت و روابط عمومی شبکه دوم صدا و سیمای ایران راه انداخته و پیامی حاوی تاکید بر وجود عرب‌ها در جنوب غرب ایران ارسال کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید