ویدیو.. شلیک آتش از سوی نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان عرب اهوازی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ویدیویی منتشر شده که شلیک آتش نیروهای امنیتی نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان عرب اهوازی را نشان می‌دهد؛ معترضانی که پنجشنبه 29 مارس در اعتراض به «انکار هویتشان» توسط صدا و سیمای رسمی جمهوری اسلامی ایران، دست به تظاهرات زدند.

شخصی که ویدیو را ثبت کرده بر روی پل نادری اهواز در حال دویدن است و فرار معترضان همراه با صدای شلیک آتش را ثبت کرده است.

پنجشنبه هزاران تن از عرب‌های اهواز، با تجمع در خیابان نادری، تظاهراتی اعتراض آمیزی علیه آن‌چه «انکار هویت‌شان» توسط صدا و سیمای رسمی نامیدند، برگزار کردند. ویدیوهایی که این تظاهرات اعتراض آمیز را نشان می‌دهد، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

اعتراض‌های اخیر به دلیل یکی از قسمت‌های برنامه کودک «کلاه قرمزی» است که در 23 مارس 2018 و ه‌مزمان با دومین روز سال نوی شمسی در شبکه دوم تلویزیون رسمی ایران پخش شد.

در این قسمت، مجری برنامه، عروسک‌هایی که لباس قومیت‌ها را پوشیده‌اند، روی نقشه ایران و در جایی که این قومیت‌ها زندگی می‌کنند می‌چسباند ولی در جنوب غربی ایران و روی منطقه اهواز به جای عروسک نماد مردم عرب، عروسک دیگری چسباند.

معترضانی هم روز چهارشنبه در مقابل ساختمان صدا و سیمای خوزستان، تجمع کردند، خواستار عزل مسؤولان صدا وسیما و معذرت خواهی آن‌ها از مردم عرب شدند.

معترضان با پوشیدن لباس عربی و سر دادن شعارهایی به زبانهای عربی و فارسی، خواهان عذرخواهی مدیران شبکه دو سیمای ایران از مردم عرب و توبیخ عوامل برنامه مزبور شده بودند.

کاربران عرب در شبکه‌های اجتماعی با به راه‌انداختن هشتگ‌های مختلف از جمله هشتگ #أنا_عربی ( #من_عرب_هستم) از مردم عرب خواستند تا متحدانه این عکس را روی پروفایل هایشان بگذارند.

این فعالان کمپین ارسال پیام‌های اعتراض‌آمیز به مدیریت و روابط عمومی شبکه دوم صدا و سیمای ایران راه انداخته و پیامی حاوی تاکید بر وجود عرب‌ها در جنوب غرب ایران ارسال کردند.

این اولین مورد از تلاش‌های صورت گرفته در ایران برای حذف هویت عربی مناطق عربی نیست و پیشتر نیز این موضوع در شکل‌ها و زمینه‌های مختلف خود را نشان داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید