تصویری.. ادامه تظاهرات عرب‌های اهواز در اعتراض به «انکار هویت‌شان» توسط صدا و سیما

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تظاهرات مردم عرب‌ اهواز برای دومین روز پیاپی در اعتراض به «انکار هویتشان» توسط صدا و سیمای رسمی ایران، ادامه دارد.

بنا بر گزارش‌های رسیده از ایران، پنجشنبه 29 مارس، هزاران تن از عرب‌های اهواز، با تجمع در خیابان نادری، تظاهرات اعتراض آمیزی علیه آن‌چه «انکار هویت‌شان» توسط صدا و سیمای رسمی نامیدند، آغاز کردند.

ویدیوها و تصاویری از این تظاهرات در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

«الگاع بيها اسباع ما واحد تدناها» (زمین قهرمانانی دارد که نمی‌گذارند کسی به آن دست یازد) و «رادونا انذل ما انذلينا» (خواستند ذلیل شویم اما ذلیل نشدیم» از جمله شعارهایی است که در این تظاهرات، سر داده می‌شود.

تا لحظه تنظیم این گزارش، تظاهرات اعتراض آمیز مردم عرب‌ اهواز ادامه دارد.

صبح چهارشنبه 28 مارس هم هزاران شهروند عرب اهوازی مقابل ساختمان صدا و سیمای خوزستان، واقع در بلوار گلستان اهواز، در اعتراض به آنچه «رفتارهای نژادپرستانه» علیه عرب‌ها توسط رسانه رسمى كشور خواندند تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گزارش سازمان حقوق بشر اهواز، این تجمع با یزله رقص پایکوبی سنتی مردان عرب و هلهله زنان عرب هنگام سر دادن شعارهای عربی همراه بود.

اعتراض‌های اخیر به دلیل یکی از قسمت‌های برنامه کودک «کلاه قرمزی» است که در 23 مارس 2018 و ه‌مزمان با دومین روز سال نوی شمسی در شبکه دوم تلویزیون رسمی ایران پخش شد.

در این قسمت، مجری برنامه، عروسک‌هایی که لباس قومیت‌ها را پوشیده‌اند، روی نقشه ایران و در جایی که این قومیت‌ها زندگی می‌کنند می‌چسباند ولی در جنوب غربی ایران و روی منطقه اهواز به جای عروسک نماد مردم عرب، عروسک دیگری چسباند.

معترضان عرب که روز چهارشنبه در مقابل ساختمان صدا و سیمای خوزستان، تجمع کرده بودند، خواستار عزل مسؤولان صدا وسیما و معذرت خواهی آن‌ها از مردم عرب شدند.

معترضان با پوشیدن لباس عربی و سر دادن شعارهایی به زبانهای عربی و فارسی، خواهان عذرخواهی مدیران شبکه دو سیمای ایران از مردم عرب و توبیخ عوامل برنامه مزبور شده بودند.

معترضان با سر دادن شعار «الأهواز النا وما نعطیها» (اهواز متعلق به ماست و کسی نمی تواند آن را از ما بگیرد) در اعتراض خود به آنچه سیاست‌های تبعیض آمیز و اقدام دولت مرکزی برای تغییر ساختار جمعیتی منطقه به نفع مهاجران و به حاشیه راندن مردم عرب نامیدند را نشان دادند.

کاربران عرب در شبکه‌های اجتماعی با به راه‌انداختن هشتگ‌های مختلف از جمله هشتگ #أنا_عربی ( #من_عرب_هستم) از مردم عرب خواستند تا متحدانه این عکس را روی پروفایل هایشان بگذارند.

این فعالان کمپین ارسال پیام‌های اعتراض‌آمیز به مدیریت و روابط عمومی شبکه دوم صدا و سیمای ایران راه انداخته و پیامی حاوی تاکید بر وجود عرب‌ها در جنوب غرب ایران ارسال کردند.

این اولین مورد از تلاش‌های صورت گرفته در ایران برای حذف هویت عربی مناطق عربی نیست و پیشتر نیز این موضوع در شکل‌ها و زمینه‌های مختلف خود را نشان داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید