هشدار احمدی نژاد به خامنه‌ای درباره وضعیت جسمی بقایی در زندان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

محمود احمدی نژاد رئیس‌جمهوری پیشین ایران، سه‌شنبه 27 مارس در نامه‌ای به علی خامنه‌ای رهبر این کشور، ضمن هشدار نسبت به وضعیت جسمی حمید بقایی معاونش در دوره ریاست‌جمهوری در، اتهاماتی را که منجر به دستگیری و محکومیت او شد را، بدون مستند قانونی و اتهاماتی سیاسی توصیف کرد.

این در حالی است که گزارش‌ها از اعتصاب غذای حمید بقایی پس از دستگیری به منظور اجرای حکم زندان حکایت دارد.

در نامه احمدی نژاد به خامنه‌ای آمده است: «حضرتعالی در جریان جزئیات نحوه برخورد با جناب آقای حمید بقایی هستید و اطلاع دارید که ایشان فردی مومن، انقلابی، بی‌گناه و پاک است و کوچکترین تخلف مالی و یا سوءاستفاده نداشته است».

رئیس جمهوری پیشین ایران افزوده است: «مستحضرید که دستگاه قضایی بدون هیچ سند و مدرک و همچنین استناد قانونی، یک برخورد کاملاً سیاسی را در پوشش اتهامات مالی و در یک رسیدگی غیرعلنی به انجام رسانیده و ایشان را به سنگین‌ترین مجازات ممکن محکوم و بلافاصله دستگیر و زندانی کرده است. او قربانی اراده سیاسی برای تخریب دولت‌های نهم و دهم و اینجانب است».

احمدی نژاد در نامه خود به خامنه‌ای تاکید کرده است: «جناب آقای بقایی هرگز این اتهامات را نپذیرفته و در اعتراض به ظلم دستگاه قضایی چهارده روز است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد. شنیده ها حاکی است که وضع جسمی ایشان رو به وخامت است. ایشان را از روز اول دستگیری همچنان در انفرادی نگه داشته‌اند.

او افزوده است: «انتظار دارد که با دستوری قاطع از بروز فاجعه‌ای بزرگ و خسارات جبران‌ناپذیر جلوگیری فرمایید».

حمید بقایی بعد از ظهر سه‌شنبه 13 مارس به منظور اجرای حکم 15 سال حبس، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

تصرف شخصی در 350 میلیون یورو دریافتی از سپاه قدس برای تقدیم به سران آفریقایی، از جمله اتهامات حمید بقایی است که منجر به محکومیت او شد.

رئیس دادگستری تهران در این باره گفت که دادگاه تجدید نظر، حکم دادگاه بدوی حمید بقایی را که به 15 سال حبس، رد مال، جزای نقدی و شلاق، محکوم شده، تایید کرد.

یش از این، حمید بقایی طی نامه‌ای به قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس که در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعغی منعکس شد، خواستار اعلام موضع صریح او درباره شکایت سازمان اطلاعات سپاه شده بود.

در نامه حمید بقایی آمده است که سازمان اطلاعات سپاه پاسداران مدعی است سپاه قدس پس از پایان دولت دهم به ریاست محمود احمدی نژاد و در زمانی که حمید بقایی هیچ مسئولیت دولتی را عهده دار نبوده، مبلغ 3.5 میلیون یورو را برای اهدا به سران کشورهای آفریقایی به او تحویل داده و بقایی این مبلغ را به همراه 570 هزار دلار ارز متعلق به سپاه قدس، مورد دخل و تصرف شخصی قرار داده است.

دادگاه بر همین اساس حمید بقایی را به 15 سال حبس و 40 میلیارد تومان رد مال محکوم کرده است.

حمید بقایی در نامه خود از قاسم سلیمانی خواسته بود «با توجه به اینکه می داند ادعای تحویل ارز به او از سوی سپاه قدس کذب محض است»، طی‌نامه ای به دادگاه این مساله را اعلام کند.

فاسم سلیمانی در برابر این نامه سکوت کرد، اما رمضان شریف سخنگوی سپاه طی سخنانی عملا بر مساله تحویل میلیون‌ها یورو ارز توسط سپاه قدس بقایی مهر تایید زد.

رمضان شریف در این باره گفت: «رأی محاکم قضایی براساس مدارک مستند، مستدل، دقیق و قوی صادر می‌شود و فرافکنی و طرح سناریوهای تکراری علیه نهادها و اشخاص در کشور بار جرایم متهمان را کاهش نمی دهد».


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید