تصویری...در نزاع بر سر آب رودخانه کارون اسیر خشکی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

رودخانه کارون در گذشته محلی برای کشتیرانی رودخانه کارون در گذشته محلی برای کشتیرانی بود اما در حال حاضر به مرحله بحران رسیده است به تازگی بیش از 14 جزیره در این رودخانه در شهر اهواز تشکیل شده است اما هنوز هیچ برنامه ریزی برای بهبود این وضعیت در نظر گرفته نشده است.

در حالی که اجرای طرح های انتقال آب از عوامل خشک شدن کارون به شمار می آید بودجه این طرح ها در سال 97 تصویب شده است.

محسن حیدری، نماینده «خوزستان» در مجلس خبرگان ایران با انتقاد از طرح های انتقال آب، ان را یک برنامه خطرناک توصیف کرد و گفت: هشدار می دهیم که این سیاستگذاری ها و برخوردها خطرناک و بازی کردن با منافع ملی کشور ایران است.

وی در ادامه افزود: در حالی که رئیس جمهور و معاون اول وی اعلام کردند که انتقال آب فقط برای شرب خواهد بود اما به میزان یک میلیارد و 284 میلیون مترمکعب آب از «خوزستان» منتقل می شود؛ از دز به قم 180 میلیون مترمکعب، از تونل چشمه لنگان به سمت زاینده رود 120 میلیون مترمکعب، از خدنگستان به زاینده رود 84 میلیون مترمکعب، از تونل کوهرنگ یک 321 میلیون مترمکعب، از تونل کوهرنگ دو به زاینده رود 326 میلیون مترمکعب، از تونل کوهرنگ سه به زاینده رود 250 میلیون مترمکعب و مجموعا یک میلیارد و 284 میلیون مترمکعب می شود.

حیدری توضیح داد: انتقال 845 میلیون مترمکعب نیز در حال اجراست (تونل بهشت آباد، سید کمال سید صالح به اراک) که در آینده نزدیک برداشت می شود. در عین حال نیز ونک سولگان حدود 200 میلیون مترمکعب درحال اجرا است که برای انتقال به رفسنجان پیش بینی شده است. در صورت اجرای تمامی این طرح های انتقال آب به میزان دو میلیارد و 809 میلیون مترمکعب انتقال آب خواهد بود که کجا به این میزان باید آب را برای شرب منتقل کرد؟ چرا صنعت را به جای مازندران یا خلیج فارس باید در فلات مرکزی احداث کرد؟ این آب برای شلتوک کاری می رود در حالی که کشت این محصول در «خوزستان» ممنوع اعلام شده و این یک بام و دو هوا ناراحت کننده است.

وی سرانه استاندارد فضای سبز در کشور را 15 متر برای هر نفر دانست و تصریح کرد: ولی در «خوزستان» این میزان 12 متر برای هر نفر و در استانی که آب کارون به آن منتقل می شود 27 متر است. عدم تطآبق گفتار با عملکرد ناقض وحدت است و این نگاه بخشی با وحدت ملی سازگار نیست؛ متأسفانه در همین وزارت نیروی دولت دوازدهم برنامه هایی در حال تصویب است که اگر پیاده شود واویلا خواهد بود. حوزه کارون و دز باید 18 میلیارد مترمکعب آب به «خوزستان» وارد کند ولی از این میزان تنها هشت میلیارد مترمکعب به «خوزستان» اختصاص دادند و قصد خروج ۵۵ درصد از آن را دارند. در کرخه باید سه میلیارد و 800 میلیون مترمکعب آورد داشته باشیم و همچنین از جمله برای هورالعظیم یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب نیاز داریم که فقط در این دو شاخص قصد اختصاص دو میلیارد را دارند. سدهای بسیاری در استان های بالادست به بهرداری رسیده، برخی در حال اجرا و برخی در حال مطالعه هستند که یک میلیارد و 575 میلیون مترمکعب از آب کرخه را خواهد برد.

نماینده مجلس خبرگان ایران بیان کرد: در حوزه هندیجان به یک میلیارد و 500 میلیون مترمکعب آب نیاز داریم که فقط 565 مترمکعب به ان اختصاص دادند. با این میزان انتقال آب، طرح 550 هزار هکتاری 100 درصد تعطیل و آرزوی دیرینه احیای دو میلیون هکتار اراضی بر باد فنا می رود. همچنین کشاورزی «خوزستان» کاملا تعطیل، مهاجرت و ریزگردها 100 برآبر خواهد شد. برای دفاع از حیثیت ایران و مردم مظلوم «خوزستان» تا آخرین نفر می ایستیم و جلوی این اجحاف را می گیریم.

دبی رودخانه کارون مطآبق آخرین آمار اعلام شده تا 40 درصد کاهش یافته است و پیش بینی شده مشکلات زیست محیطی «خوزستان» در اثر این کمبود آب در تابستان 1397 شدت بیشتری بگیرد از عوامل دیگر تاثیرگذار بر خشک شدن کارون سدسازی است با وجود بحران موجود در رود کارون، تاکنون نزدیک 10 سد روی این رودخانه ساخته شده و 17 سد دیگر در «خوزستان» در حال بهره برداری است در حالی که 60 درصد حجم مخزن سدهای کارون خالی است ایران سومین کشور سدساز دنیاست.

جواد الباجی، نماینده اهواز در مجلس شورای ایران نیز درباره وضعیت رودخانه های این استان گفت: از روسای قوای مجریه و مقننه انتظار می رود با جلوگیری از ایجاد طرح های کلان انتقال آب فاقد مجوز زیست محیطی، زمینه ساز نجات مردم «خوزستان» از این بحران دست ساز دولت ها و مافیای انتقال آب باشند.

وی در ادامه افزود: «خوزستان» با تولید روزانه 70 درصد نفت، 30 درصد برق، 66 درصد پتروشیمی، 25 درصد فولاد، 60 درصد ظرفیت بندری و زمین های حاصلخیز و مرغوب کشاورزی به عنوان قلب اقتصادی ایران معروف شده است.

نماینده اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای ایران بیان کرد: علیرغم داشتن تمامی نعمت های خدادادی متاسفانه دومین رتبه بیکاری، مهاجرت منفی، بحران های زیست محیطی، افت تحصیلی، محرومیت و جاده های مرگ سهم آن شده و این سوال پیش می آید که آیا دولت ها توانستند دین خود را به این استان محروم و صبور ادا کنند؟

الباجی توضیح داد: آیا مدیران و وزرا به همان اندازه که از ثروت ها و منابع «خوزستان» شعر و داستان ها گفته اند تاکنون گوشه ای از رنجنامه مردم «خوزستان» را برای رئیس جمهور خوانده اند.

اصرار دولت ها بر طرح های انتقال آب بین حوضه ای به ویژه از سرشاخه های کارون و کرخه به فلات مرکزی ایران بر خلاف مصوبات خود مجلس شورا و بدون مجوز، این استان را دچار بحران زیست محیطی و اجتماعی فراگیر کرده و پدیده هایی مانند ریزگردها با منشا داخلی و خشک شدن هورالعظیم و شادگان (فلاحیه)، کم آبی رودخانه ها و در نتیجه مرگ اقتصاد و کشاورزی و آبزیان، افزایش دما و همچنین ایجاد بروز اپیدمی های خطرناک مانند گسترش بیماری های سرطانی، تنفسی و پوستی شده و عرصه را بر مردم این خطه تنگ کرده است به گونه ای که این امر منجر به تجدید روند مهاجرت نخبگان، افزایش آسیب های اجتماعی و گرفتار شدن شهروندان به معضلاتی مانند بی آبی و بی برقی آن هم در گرمای طاقت فرسای تآبستان شده اند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منآبع طبیعی مجلس شورای ایران، ادامه داد: از روسای قوای مجریه و مقننه انتظار می رود با جلوگیری از ایجاد طرح های کلان انتقال آب فاقد مجوز زیست محیطی، زمینه ساز نجات مردم «خوزستان» از این بحران دست ساز دولت ها و مافیای انتقال آب باشند.

در حالی که عمق و عرض کارون به شدت کاهش یافته، این رودخانه نه تنها لایروبی نمی شود بلکه انواع فاضلآب نیز به آن وارد می شود و شوری حاصل از سد گتوند نیز این رودخانه را تهدید می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید