اعتراض رسمی ایران به کشته‌شدن ماهیگیرانش در آب‌های ترکمنستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ایران روز جمعه 23 مارس 2018 به کشته شدن ماهیگیران ایرانی در #آب_های_ترکمنستان اعتراض کرده و خواستار توضیح دولت این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وزارت امور خارجه ایران و سفارت ایران در #عشق_آباد با انتشار یادداشتی رسمی خواستار توضیح دولت ترکمنستان درباره کشته شدن ماهیگیران ایرانی در آب‌های دریای خزر شدند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روابط تهران و عشق‌آباد را دوستانه خواند و گفت: «شدیداً به اقدام نسنجیده نیروهای مرزبانی ترکمنستان در تیراندازی به یک قایق ماهیگیری و غیرنظامی معترضیم چرا که حتی اگر ماهیگیران ایرانی به آب‌های ترکمنستان نزدیک شده باشند بر اساس رویه و عرف معمول بین المللی نیروهای مرزی می‌توانند آنها را از محدوده آب‌های آن کشور دور نمایند، از این‌رو خواستار توضیح فوری و رسمی مقامات مسئول در ترکمنستان هستیم و امیدواریم با توجه به روابط مودت‌آمیز میان دو کشور و با همکاری مقامات ذی‌صلاح آن دولت چگونگی ابعاد این حادثه روشن گردد.»

به گزارش منابع خبری ایرانی، روز چهارشنبه 21 مارس 2018 در تیراندازی نیرو‌های مرزبانی ترکمنستان به یک گروه چهار نفره از صیادان گلستانی یک نفر کشته، یک نفر زخمی و دو نفر دستگیر شدند.

پیش از این ایران اعلام کرده بود مرزبانان ترکمنستان با شلیک به صیادان ایرانی که در محدوده مرزهای آبی دو کشور به ماهی‌گیری مشغول بودند، دو نفر از آنان را کشتند. الیاس هیوه‌چی فرماندار بندر ترکمن ایران در‌ این‌باره گفت که جنازه صیادان و دو صیاد دیگری که زنده مانده‌اند در اختیار ترکمنستان است.

علیرغم اینکه پیش از این تعداد صیادان کشته شده، دو نفر اعلام شده بود، خبرگزاری ایرنا از سرهنگ محمدرضا سراوانی، فرمانده هنگ مرزی اترک به خبرگزاری ایرنا نقل کرد: «پس از حادثه تیراندازی نیروهای مرزبانی ترکمنستان به یک گروه چهار نفره از صیادان گلستانی که منجر به کشته شدن یک نفر،زخمی شدن یک نفر دیگر و دستگیری دو نفر شد، یک دیدار اضطراری دیپلماتیک بین مرزبانان دو کشور برگزار شد. در این دیدار مقرر شد تا طرف ترکمنستانی هماهنگی لازم را برای دیدار با صیادان بازداشت شده و صیاد زخمی و نیز بازدید از محل حادثه انجام دهد.»

سرهنگ سراوانی در ادامه گفت: «مرزبان ترکمنستان اعلام کرد که ماهیگیران ایرانی بیش از حد معمول وارد آب های این کشور شده بودند و پس از مواجهه با نیروهای مرزبانی و برخورد با قایق آنان، فرار کردند که نیروهای مزربانی ترکمنستان ابتدا تیراندازی هوایی و سپس به ماهیگیران تیراندازی کردند.»

خبرگزاری ایرنا پیش از این گزارش کرده بود: «مواج بودن دریا، از کار افتادن دستگاه‌های جی‌پی‌اس و مکان‌نما و خراب شدن قایق‌های ماهیگیری به همراه بی توجهی به هشدارهای دریایی از جمله دلایل ورود احتمالی ماهیگیران ایرانی به مرزهای آبی ترکمنستان در دریای خزر است."»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید