کسب تابعیت ایران چه امتیازاتی دارد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایرانیان بسیاری بوده‌اند که با مهاجرت به کشورهای دیگر و پذیرفتن تابعیت این کشورها توانسته‌اند با تکیه بر توانایی‌های فردی و همچنین با بهره از شرایطی که جامعه جدید در اختیار آنها قرار داده، به مقامات عالی و مهمی در ساختار سیاسی و اجتماعی کشورهای میزبان برسند. پست ریاست‌جمهوری، وزارت و عضویت در پارلمان‌های این کشورها، از جمله مناصب مهمی است که ایرانیان توانسته‌اند در خارج از کشور به دست بیاورند، با این حال خارجی‌هایی که تابعیت ایران را می‌پذیرند، امکان در اختیار گرفتن مناصب سیاسی در این کشور را ندارند.

موشه کاتساو که در زبان فارسی از او با نام "موسی قصاب" نیز یاد می‌شود، از ایرانیانی است که به اسرائیل مهاجرت کرد و توانست به مقام ریاست‌جمهوری این کشور برسد. شائول موفاز، معاون نخست‌وزیر، وزیر راه و ترابری سابق و رئیس سابق ستاد کل فرماندهی و عملیات ارتش اسرائیل و وزیر سابق دفاع این کشور، یک ایرانی است در تهران به دنیا آمد. وبسایت وزارت امور خارجه اسرائیل نام اصلی شائول موفاز را " شهرام مُفَضَّض‌کار" اعلام کرد.

حال شاید گفته شود که اینها استثنا هستند چون به عنوان ایرانیان یهودی‌تبار به اسرائیل هجرت کرده‌اند اما افرادی مانند هاله افشار و دیوید آلیانس دو عضو مجلس اعیان بریتانیا، گلی عامری، معاون وزیر تعلیم و امور فرهنگی آمریکا، سیروس امیرمکری، دستیار وزیر امور خزانه‌داری آمریکا، سیروس حبیب، معاون فرماندار واشنگتن، سام دستیاری، عضو سنای استرالیا، یاسمین فهیمی، دبیرکل حزب سوسیال دموکرات آلمان، زهرا واگن‌کنشت، عضو پارلمان مرکزی آلمان فدرال و نائب رئیس حزب چپ این کشور، امید نوری‌، عضور پارلمان مرکزی آلمان فدرال، فرح کریمی عضو مجلس سفلی پارلمان هلند، مازیار کشوری، عضو پارلمان نروژ، امیر خدیر، عضو مجلس ملی ایالت کبک کانادا، رضا مریدی، عضو مجلس استانی اونتاریو کانادا، اردلان شکرآبی، وزیر امور اجتماعی سوئد و همچنین مریم یزدانفر و رضا خلیلی دیلمی که دو عضو ریکسداگ یا نهاد قانونگذاری ملی و عالی‌ترین نهاد تصمیم گیری سوئد هستند، نمونه‌هایی از ایرانیان موفقی هستند که با پذیرفتن تابعیت دیگر کشورها، به عالی‌ترین مناصب این کشورها دست یافتند و تبار آنها مانع رسیدن آنها به سمت‌هایشان نشد.

در نقطه مقابل، خارجی‌هایی که تابعیت ایران را می‌پذیرند، شانسی برای در اختیار گرفتن مناصب سیاسی یا اجرایی در این کشور ندارند. براساس ماده 982 قانون مدنی ایران اشخاصی که تحصیل تابعیت ایران کرده یا کنند از کلیه حقوقی که برای ایرانیان مقرر است بهره‌مند می‌شوند لیکن نمی‌توانند به مقامات ریاست جمهوری و معاونین او، عضویت در شورای نگهبان و ریاست قوه قضائیه، وزارت و کفالت وزارت و استانداری و فرمانداری، عضویت در مجلس شورای اسلامی، عضویت شوراهای استان و شهرستان و شهر نائل شوند. آنها همچنین اجازه استخدام در وزارت امور خارجه و احراز هرگونه پست و یا مأموریت سیاسی، قضاوت، تصدی عالی‌ترین رده فرماندهی در ارتش و نیروی انتظامی و یا تصدی پست‌های مهم اطلاعاتی و امنیتی را ندارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید