واکنش ایران نسبت به تحریم‌های پیشنهادی اروپا علیه تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به دنبال انتشار گزارش روز گذشته رویترز از یک سند محرمانه‌ای مبنی بر تحریم احتمالی قدرت‎های اروپایی علیه ایران، عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران پیش از ترک وین درباره این موضوع واکنش نشان داده و آن را نوعی «فضاسازی» دانسته و گفت:« اروپایی ها خواهان حفظ برجام و باقی ماندن لغو تحریم ها هستند».خبرگزاری رویترز روز جمعه اعلام کرد، بر اساس سند محرم

انه‌ای که به دستش رسیده، آلمان، بریتانیا و فرانسه برای راضی کردن ترامپ بر یاقی ماندن در توافق هسته‌ای با ایران، پیشنهاد اعمال تحریم‌های تازه‌ای علیه تهران را از سوی اتحادیه اروپا مطرح کرده‌اند. این سه قدرت اروپایی پیشنهاد داده‌اند، تحریم‌های تازه برای فعالیت‌های موشکی و نقش ایران در سوریه وضع شود.به گزارش ایرنا، عباس عراقچی پیش از عزیمت به تهران در فرودگاه وین، در خصوص احتمال تحریم های جدید از سوی اروپایی‌ها علیه ایران، به خبرنگار ایرنا گفت:« آنچه اروپایی‌ها هم در ملاقات‌ها دوجانبه و هم در جلسه کمیسیون مشترک برجام به صورت جدی مورد تاکید قرار داده و در بیانیه ها و اظهارات رسمی و عمومی خود هم منتشر کرده اند، این است که اکیدا خواهان حفظ برجام بوده و توجه دارند که منطبق با برجام، باید تمامی موارد لغو تحریم‌ها به قوت خود باقی مانده و ایران از مزایای لغو آنها منتفع باشد».

معاون وزیر امور خارجه افزود:«اصرار طرف های برجام خصوصا اروپایی ها بر حفظ برجام، همانگونه که در بیانیه خانم اشمید نماینده اتحادیه اروپا تصریح شده است، صرفا اصرار بر حفظ قالب برجام نبوده بلکه شامل تداوم و افزایش منتفع شدن مردم ایران از منافع لغو تحریم ها طبق برجام هم هست».

عراقچی تصریح کرد: طبیعتا هرگونه تحریمی با هر بهانه ای، اگر موجب اعاده تحریم های لغو شده قبلی و یا کاهش اثربخشی لغو تحریم ها باشد، با این سیاست همخوانی نخواهد داشت. با این حال چنانچه احیانا برخی کشورهای اروپایی به دنبال اقداماتی همچون اعمال تحریم های غیرهسته ای بر ایران جهت خوشایندی رئیس جمهوری آمریکا باشند، مرتکب اشتباه محاسبه بزرگی شده و نتایج مستقیم آن را بر برجام و ادامه حیات این توافق خواهند دید.

عراقچی اضافه کرد : «بهتر است کشورهای اروپایی همانطور که تاکنون عمل کرده اند به دنبال پایبندی مستمر آمریکا به تعهدات خود در برجام بوده و آن کشور را به اجرای موثر برجام در تمامی بخش ها همراه با حسن نیت و در فضایی سازنده ترغیب نمایند، چرا که هیچ راه دیگری برای حفظ برجام جز پایبندی کامل آمریکا و دیگر طرف های برجام به همه تعهدات خود، متصور نیست.»

این در حالی است که کشورهای اروپایی چندین بار علنا اعلام کردند که ایران نقش بی ثبات کننده در منطقه دارد کشورهای اروپایی در رابطه با دخالت ایران در منطقه و تاثیر منفی این کشور بر ثبات و صلح منطقه با ایالات متحده دیدگاه مشترکی دارند.

مقامات فرانسه، بریتانیا، آلمان و دیگر کشورهای اروپایی بارها اعلام کردند که توافق اتمی با مسائل مانند محدودیت فعالیت موشکی ایران و عدم دخالت در کشورهای ارتباط مستقیم دارد .

پیش از این خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت، کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان تحریم های جدیدی علیه ایران وضع خواهند کرد . این تحریم ها بیشتر به دلیل دخالت ایران در منطقه و فعالیت موشکی این کشور صورت می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید