دور تازۀ تحریم‌های اروپا علیه ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنا به يک گزارش محرمانه که خبرگزاری رویترز منتشر کرد، آلمان، بریتانیا و فرانسه پیشنهاد داده‌اند که اتحادیه اروپا علیه فعالیت‌های موشکی ایران و نقش این کشور در سوریه تحریم‌های جدیدی را وضع کنند.

منابع اروپایی جمعه 16 مارس اعلام کردند، طبق این گزارش محرمانه بریتانیا، فرانسه و آلمان به منظور راضی کردن دونالد ترامپ برای باقی ماندن آمریکا در توافق هسته‌ای، پيشنهاد اعمال تحريم‌هايی جديدی از سوی اتحاديه اروپا عليه ايران مطرح کردند.

با نزدیک شدن به پایان ضرب الاجل 120 روزه تعیین شده از سوی دونالد ترامپ به کشورهای اروپایی مبنی بر تعدیل مفاد توافق هسته‌ای با ایران یا خروج واشنگتن از آن، سه کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه با ارائه پیشنهادی برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران به دلیل فعالیت‌های موشکی و نقش آن در بحران سوریه، در تلاش هستند تا ضمن جلب رضایت آمریکا آن را به باقی ماندن در توافق هسته‌ای ترغیب کنند.

دونالد ترامپ پیشتر توافق هسته‌ای غرب با ایران را « بدترین توافق در تاریخ » و فاجعه بار توصیف کرد و خواستار لغو یا تعدیل آن شد.

ترامپ بقای کشورش در چارچوب این توافق را منوط به تعدیل آن دانست.

پیش نویس تحریم‌های جدید ارائه شده توسط سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه بنا به چارچوب توافق هسته‌ای برجام است و به منظور برطرف کردن نگرانی‌های آمریکا از نقش و رویکرد ایران در منطقه خاورمیانه، به ویژه برنامه موشک‌های بالستیک و دخالت‌های این کشور در بحران سوریه تهیه شده است.

تحریم‌های جدید افراد و نهادهای ایرانی مرتبط با برنامه موشکی این کشور و نیز دخالت کنندگان ایرانی در جنگ سوریه را هدف قرار می‌دهد.

اخبار مربوط به پیش نویس تحریم‌های جدید اروپا بر علیه ایران همزمان با نشست نمایندگان کشورهای عضو گروه 5+1 در وین منتشر شد. «برایان هوک» نماینده آمریکا در این نشست دیپلماتیک گفت که دونالد ترامپ می‌خواهد تا ضمن رسیدن با طرف‌های اروپایی به یک توافق تکمیلی برای توافق هسته‌ای برجام، این توافق علاوه بر مفاد مربوط به برنامه هسته‌ای، فعالیت‌های موشکی بالستیک ایران و اعمال بازرسی‌های سخت‌گیرانه بین‌المللی و موضوع پایان اعتبار بعضی از بندهای توافق هسته‌ای در سال 2020 را شامل شود.

از طرفی این سه کشور اروپایی نیز ایران را به عدم پایبندی به مفاد توافق هسته‌ای برجام متهم کرده‌اند و با تاکید بر اینکه تهران «به متوقف کردن برنامه موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده خود متعهد نشده است»، اعمال تحريم‌های جديد اتحاديه اروپا عليه ايران براساس توافق هسته‌ای را قابل توجيه دانستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم