اسفندیار رحیم ‌مشایی بازداشت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران از بازداشت اسفندیار رحیم‌مشایی، معاون و نزدیک‌ترین چهره سیاسی به محمود احمدی‌نژاد، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»، «اسفندیار رحیم مشائی» رییس دفتر «محمود احمدی نژاد» رئیس جمهور سابق ایران، بنا به دستور قضایی بازپرس دادسرای عمومی تهران توسط مامورین پلیس دستگیر و به منظور انجام تحقیقات بازداشت شد.

محمود احمدی‌نژاد و معاونان او در چند روز گذشته به شدت از حکم صادر شده برای حمید بقایی یکی دیگر از یاران احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران انتقاد کرده بودند.

بازداشت اسفندیار رحیم مشایی در پی حضور او در مقابل "سفارت انگلیس" و اعتراض به بازداشت و محاکمه «حمید بقایی» انجام شد. رحیم مشایی در مقابل مقر سفارت بریتانیا در تهران اقدام به آتش زدن حکمی کرد که از سوی دادگاه بدوی بر علیه حمید بقایی صادر و در دادگاه تجدیدنظر استان تهران به تایید و قطعیت رسیده بود.

رحیم مشایی اکتبر سال گذشته به اتهام توهین به علی خامنه ای، رهبر ایران و تبلیغ علیه نظام به دادگاه انقلاب احضار شده بود. همچنین مشایی در پی احضار او به دادگاه هشدار داد در صورتی که بازداشت شود، نواری از او منتشر خواهد شد که در آن بسیاری از ناگفته‌ها افشا خواهد شد.

چند روز پیش اسفندیار رحیم مشایی همراه با علی اکبر جوانفکر و چند تن دیگر از یاران احمدی نژاد در مقابل سفارت بریتانیا در تهران تجمع کرده و در حالی که حکم بقایی را آتش می زد گفت قوه قضاییه ایران به دستور دولت‌های خارجی برای بقایی حکم زندان صادر کرده است.

مهران عبدالله‌پور، وکیل رحیم مشایی، به خبرگزاری صدا و سیما گفته است که موکلش به علت آتش زدن این حکم در مقابل سفارت بریتانیا بازداشت شده است.

طبق اعلان دادسرای تهران پس از تایید حکم دادگاه بدوی حمید بقایی در دادگاه تجدیدنظر استان تهران و قطعیت آن و هم‌چنین ابلاغ حکم صادره، مأمورین پلیس روز سه‌شنبه 13 مارس نسبت به دستگیری و معرفی محکوم‌علیه «حمید بقایی» جهت اجرای حکم صادره از جمله 15 سال حبس و 43 میلیارد تومان جزای نقدی اقدام نموده و به زندان معرفی شد.

قوه قضاییه ایران پس از چند روز جنجال رسانه‌ای درباره محکومیت حمید بقایی، متن کامل حکم دادگاه تجدیدنظر او را منتشر کرده که در آن یکی از مقام‌های سپاه رسیدن مبالغی از سپاه قدس به حمید بقایی را تأیید کرده است.

برمبنای حکم منتشرشده، سازمان حفاظت اطلاعات سپاه گفته است حمید بقایی مبلغ 3 میلیون و 766 هزار یورو و همچنین 590 هزار دلار در پولی که سپاه پاسداران "برای امور مربوط به کشورهای آفریقایی" داده، اختلاس کرده است.

بقایی اما به همراه دو متهم دیگر، در درخواست تجدیدنظر خود گفته‌اند که هیچ‌گاه جهت انجام امری در امور آفریقایی و غیرآفریقایی، نه مخاطب سپاه قدس بوده‌اند و نه آن قدر مورد اعتمادشان که حسب آن مبالغ هنگفتی آن هم بدون اخذ یک برگ رسید، آن هم پس از دوره مسئولیت به ایشان داده شود.

در درخواست تجدیدنظر این افراد مبلغ مورد اشاره به عنوان موضوعی محرمانه فیمابین شخص قاسم سلیمانی و شخص احمدی‌نژاد ذکر شده که مبلغ واقعی و ماهیت تحویل و کاربرد آن اعلام نشده است. بنا به گزارش های خبری این پول مورد بحث یک روز پیش از پایان کار دولت محمود احمدی‌نژاد پرداخته شده است.

کمی پیش از انتشار حکم دادگاه، محمود احمدی‌نژاد با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس از او خواست تا درباره حمید بقایی سکوت نکند. در این رابطه همچنین احمدی‌نژاد تهدید کرده است که "مراودات کاری" میان خود و آقای سلیمانی را منتشر خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید