محکومیت یک ایرانی به 25 سال زندان در آمریکا به اتهام اقدام به خرید موشک برای ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رضا اولنگیان شهروند ایرانی-آمریکایی به اتهام دور زدن تحریم‌های و خرید موشک و قطعات هواپیماهای نظامی برای این کشور، به 25 سال زندان محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دادگاهی در آمریکا فردی ایرانی- آمریکایی به نام «رضا اولنگیان» را که پیشتر به «تلاش برای خرید موشک‌های زمین به هوا و قطعات هواپیماهای نظامی برای ایران» متهم شده بود، به 25 سال زندان محکوم کرد.

این حکم را روز چهارشنبه 14 مارس «لوریتا پرسکا» قاضی منطقه «منهتن» در نیویورک علیه «رضا اولنگیان» که 57 سال سن دارد صادر کرد. قاضی طبق قوانین فدارال آمریکا حداقل حکم مجاز را برای اولنگیان در نظر گرفتT هر چند دادستان درخواست مدت زندان طولانی تری را برای او کرده بود، اما قاضی گفت نظر به اقتضای سنی محکوم علیه ضروری نیست که مدت زندان طولانی‌تری برای وی در نظر گرفته شود.

اولنگیان اکتبر سال 2012 در استونی دستگیر و مارس 2013 به ایالات متحده آمریکا مسترد شد.

وزارت دادگستری آمریکا پیشتر اولنگیان را به تلاش برای ارسال موشک‌های ضدهوایی و قطعات هواپیماهای نظامی به حکومت ایران متهم کرده بود.

وی همچنین به تلاش ناکام برای عقد قراردادی جهت ارسال 375 فروند موشک به ایران در سال 2008 متهم شده بود.

همچنین، اولنگیان پس از ناکامی تلاش‌های اولیه برای صدور سلاح به ایران، بار دیگر در صدد خریداری موشک‌های ضدهوایی و قطعات هواپیما برای ارتش ایران برآمد؛ اقدامی که نقض تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و همچنین قوانین آمریکا محسوب می‌شود.

طبق اطلاعات پرونده، رضا اولنگیان متولد ایران است و در سال 1979 به عنوان دانشجو وارد آمریکا شد. اولنگیان در سال 1999 به شهروندی ایالات متحده آمریکا در آمده اما در سال 2004 به ایران نقل مکان کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید