جمعیت ایران از مرز 81 میلیون نفر گذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مرکز آمار ایران، در جدیدترین گزارش خود، اعلام کرد که جمعیت این کشور، در روزهای پایانی سال 1396 شمسی، از مرز 81 میلیون نفر گذشته است.

در ایران برای نخستین بار ساعت جمعیتی در سال 1388 شمسی بر روی سایت مرکز آمار ایران قرار گرفت و از آن زمان به بعد برآورد‌های جمعیتی به صورت لحظه‌ای در اختیار کاربران قرار می‌­گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ساعت جمعیتی، در هر لحظه، جمعیت ایران را بر اساس براورد‌های جمعیتی، نمایش می­‌دهد. بر همین اساس، ساعت جمعیتی مرکز آمار ایران نشان می‌دهد جمعیت کشور در روز‌های پایانی سال 1396 از مرز 81 میلیون نفر گذشت که نسبت به سال گذشته، نزدیک به دو میلیون، به جمعیت ایران افزوده شده است.

به منظور محاسبه ساعت جمعیتی طراحی شده در درگاه ملی آمار ابتدا عوامل موثر بر رشد جمعیت شامل باروری، مرگ و میر، مهاجرت برای کل کشور لحاظ می‌­شود.

برای نخستین بار، اولین ساعت جمعیتی بر روی سایت سازمان ملل متحد طراحی شد. این ساعت با توجه به بزرگی رقم جمعیت جهان، تعداد جمعیت برآورد شده را به صورت لحظه­ای نمایش می‌­دهد.

بعد از سازمان ملل، کشور‌های پر جمعیتی نظیر چین، ایالات متحده آمریکا و هندوستان و سپس کشور‌های کم جمعیت‌تر نظیر استرالیا، کانادا و نیوزلند ساعت جمعیتی را بر روی سایت‌های مرتبط طراحی کرده و براورد جمعیت را به صورت لحظه‌­ای در اختیار کاربران خود قرار دادند.

در سال گذشته بر اساس آمار سرشماری نفوس و مسکن جمعیت ایران 79 میلیون و 296 هزار و 270 نفر اعلام شد که که 51 درصد آن را مردان و 49 درصد آن را زنان تشکیل می‌دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size