دریافت 350 میلیون یورو از سپاه قدس برای تقدیم به سران آفریقایی.. اتهام بقایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حمید بقایی معاون اجرایی محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران، بعد از ظهر سه‌شنبه 13 مارس به منظور اجرای حکم 15 سال حبس، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

تصرف شخصی در 350 میلیون یورو دریافتی از سپاه قدس برای تقدیم به سران آفریقایی، از جمله اتهامات حمید بقایی است که منجر به محکومیت او شد.

وکیل مدافع حمید بقایی در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا، از دستگیری موکلش خبر داد.

رئیس دادگستری تهران در این باره گفت که دادگاه تجدید نظر، حکم دادگاه بدوی حمید بقایی را که به 15 سال حبس، رد مال، جزای نقدی و شلاق، محکوم شده، تایید کرد.

پیش از این، حمید بقایی طی نامه‌ای به قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس که در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعغی منعکس شد، خواستار اعلام موضع صریح او درباره شکایت سازمان اطلاعات سپاه شده بود.

در نامه حمید بقایی آمده است که سازمان اطلاعات سپاه پاسداران مدعی است سپاه قدس پس از پایان دولت دهم به ریاست محمود احمدی نژاد و در زمانی که حمید بقایی هیچ مسئولیت دولتی را عهده دار نبوده، مبلغ 3.5 میلیون یورو را برای اهدا به سران کشورهای آفریقایی به او تحویل داده و بقایی این مبلغ را به همراه 570 هزار دلار ارز متعلق به سپاه قدس، مورد دخل و تصرف شخصی قرار داده است.

دادگاه بر همین اساس حمید بقایی را به 15 سال حبس و 40 میلیارد تومان رد مال محکوم کرده است.

حمید بقایی در نامه خود از قاسم سلیمانی خواسته بود «با توجه به اینکه می داند ادعای تحویل ارز به او از سوی سپاه قدس کذب محض است»، طی‌نامه ای به دادگاه این مساله را اعلام کند.

فاسم سلیمانی در برابر این نامه سکوت کرد، اما رمضان شریف سخنگوی سپاه طی سخنانی عملا بر مساله تحویل میلیون‌ها یورو ارز توسط سپاه قدس بقایی مهر تایید زد.

رمضان شریف در این باره گفت: «رأی محاکم قضایی براساس مدارک مستند، مستدل، دقیق و قوی صادر می‌شود و فرافکنی و طرح سناریوهای تکراری علیه نهادها و اشخاص در کشور بار جرایم متهمان را کاهش نمی دهد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید