ناسیونالیسم ایرانی به سبک جواد خیابانی در برابر تیم‌های عربی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شیوه مکرر برخورد جواد خیابانی، گزارشگر فوتبال ایران با تیم‌های فوتبال کشورهای عربی که با نمایندگان ایران روبرو می‌شوند، موجب اعتراض برخی رسانه‌های ایرانی شد. این رسانه‌ها خیابانی را فردی توصیف کردند که گمان می‌کند "همه ناکامی‌های تاریخی" ایران را با یک گل می‌توان جبران کرد.

در اعتراض به گزارش‌ جواد خیابانی، گزارشگر فوتبال صدا و سیمای ایران در بازی تیم‌های استقلال ايران و العین امارات که با نتیجه مساوی یک بر یک به پایان رسید، پایگاه خبری عصر ایران روز سه‌شنبه 13 مارس 2018 با انتشار یادداشتی تحت عنوان "ناسیونالیست به سبک جواد آقای خیابانی!" او را فردی توصیف کرد که "تلقی افراطی از ایران‌دوستی" دارد.

در یادداشت عصر ایران که به قلم سروش بامداد نوشته شده، درباره جواد خیابانی آمده است: «می‌دانیم او تلقی افراطی از ایران‌دوستی و گزارش هیجانی و واژه حماسی دارد و وقتی تیم مقابل، عربی باشد از خود بی‌خود می‌شود و تصور می‌کند تمام بار ناسیونالیسم ایرانی بر دوش اوست و همه ناکامی‌های تاریخی را می‌توانیم با گذار توپ گرد از خط دروازه حریف جبران کنیم.»

بامداد در ادامه می‌نویسد: «نسل ما گزارشگری به نام «کوتی» را به یاد دارد که وقتی در مسابقه ایران و عربستان به نفع ما پنالتی شد و بازیکن ما قصد ضربه داشت فریاد می‌کشید الله اکبر و از یاد برده بود که روی پرچم تیم مقابل هم دو شعار اصلی اسلام نوشته شده و کافر نیستند و روزنامه جمهوری اسلامی هم انتقاد کرد و نوشت این که توپی در یک بازی از یک خط بگذرد یا نگذرد چه ربطی به دعای مادران ما و اراده الهی دارد؟ بازی، بازی است و نباید فراموش کنیم که مسابقه فوتبال یا هر ورزش دیگر بازی است نه جدال حق و باطل و اگر برد ما علامت حقانیت ما باشد باخت ما که کم هم اتفاق نمی‌افتد نشانه بطلان ما باید باشد لابد!»

اظهارت جواد خیابانی که برخی آن را "نژادپرستانه" توصیف می‌کنند به حوزه فوتبال محدود نمی‌شود، او در فرصتی دیگر در گفتگو با رادیو پلاس برای ترغیب مردم به سفر به نقاط دیدنی داخل ایران گفته بود "پول را بریزم توی جیب عرب‌ها برای چی؟"

ناظران بر این باورند که "عرب‌ستیزی" در جامعه فوتبال ایران به بازیکنان، مربیان، گزارشگران و مطبوعات ورزشی محدود نمی‌شود و گاهی تماشاگران را نیز در بر می‌گیرد. به طور معمول بسیاری از تیم‌های عربی که برای انجام مسابقات ورزشی مختلف و به ویژه فوتبال به ایران آمده‌اند، شاهد انواع مختلف شعارهایی با محتواهای نژادپرستانه و گاه توهین‌های خانوادگی بودند.

در پی شعارهایی که تماشاگران بازی تیم‌های ملی فوتبال ایران و قطر در ورزشگاه آزادی تهران علیه خانواده‌ها و همسران بازیکنان قطری سر دادند، کانون مبارزه با نژادپرستی و عرب‌ستیزی در ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این موضوع، اعلام کرد: «این البته نخستین بار نیست که تماشاگران ایرانی چنین شعارهای راسیستی و زن‌ستيز سر می‌دهند. پیشتر نیز شاهد چنین شعارهایی نه تنها علیه عرب‌ها، بلکه علیه هموطنان ترک‌مان هم بوده‌ایم: در ورزشگاه آزادی تهران و ورزشگاه‌های اصفهان و کرمان و دیگر شهرها. به اینها باید تیترها و مطالب نژادپرستانه مطبوعات ورزشی و غیرورزشی فارسی را نیز بیافزاییم".

براساس اين بيانيه "دشنام‌ها و شعارهای زشت ضدعربی ده‌ها هزار تهرانی در ورزشگاه آزادی را که به زبان فارسی سر داده شد، مردم کشورهای عربی نمی‌فهمند، اما ملیون‌ها هموطن عرب در جنوب و جنوب غرب ایران این شعارها را می‌شنوند و می‌فهمند. این شعارها و دشنام‌ها، همچون زهری در روح و جان‌شان نفوذ می‌کند و زمینه‌های کینه متقابل را در درونشان پرورش می‌دهد".

از زمان حمله به سفارت پادشاهی عربی سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد و اشغال این دو ساختمان دیپلماتیک توسط نیروهای لباس شخصی ایران در 2 ژانویه 2016، ورزشکاران پادشاهی عربی سعودی به دلیل ناامنی ایران، در ورزشگاه‌های بی‌طرف در کشور سوم با نمایندگان ایران روبرو می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید