روزنامه کویتی: سپاه پاسداران در پی تولید موشک‌های بالستیک در خاک یمن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه کویتی «الجریده» به نقل از «منبعی در سپاه پاسداران ایران» نوشته است که این نیروی نظامی ایرانی، به سمت ساخت موشک‌های بالستیک در داخل یمن به منظور کمک به شبه‌نظامیان حوثی پیش می‌رود.

این روزنامه کویتی دوشنبه 12 مارس در گزارشی نوشته است که سپاه پاسداران ایران به منظور غلبه بر موانعی که در مسیر قاچاق موشک برای شبه‌نظامیان حوثی وجود دارد و همچنین نگرانی از تحریم‌های بین‌المللی، به سمت ساخت موشک‌های بالستیک در خاک یمن پیش می‌رود.

بنا بر این گزارش، ایران از راه فراهم کردن موتورهای ویژه موشک‌های بالستیک، تکنولوژی ساخت این موشک‌ها و فراهم کردن سوخت جامد، قصد دارد به حوثی‌ها در تولید موشک‌های بالستیک کمک کند.

به گفته این منبع، گروه‌های مهندسی وابسته به حوثی‌ها، توسط مهندسانی از حزب‌الله لبنان در تهران در شرایطی مشابه با شرایط من، آموزش دیده‌اند.

روزنامه «الجریده» افزوده است: «حوثی‌ها از راه بازار سیاه موفق به خرید ده‌ها موتور موشک شدند. اکثر این موشک‌ها ساخت روسیه یا کره شمالی است. این موتورها مطابق با نمونه‌هایی است که ایران از این کشورها برای ساخت موشک‌های بالستیک وارد می‌کند».

این گزارش تاکید کرده است: «سپاه قدس که مسئو عملیات خارجی سپاه پاسداران است، هزینه این موتورها و قاچاق‌شان را پرداخت کرده است».

بنا بر این گزارش: «حوثی‌ها سوخت لازم برای راه اندازی این موشک‌ها را از راه قاچاق به دست آورده‌اند. مشکل کنونی آن‌ها این است که می‌خواهند از این موتورها در موشک‌های یمنی قدیمی ساخت روسیه که از نوع اسکاد است، استفاده کنند».

منبع یاد شده گفت: «با توجه به این‌که حوثی‌ها کارخانه ساخت بدنه موشک ندارند و با توجه به آن‌که به دلیل محاصره یمن، قاچاق مواد ساخت بدنه که طولش به 12 متر می‌رسد شبه محال است، تهران و متحدانش در تاشند تا مواد معدنی لازم برای ساخت این موشک‌ها را به یمن قاچاق کنند».

این منبع یآور شده مواد لازم برای ساخت موشک موجود در یمن، توانایی تبدیل شدن به موشک بالستیک که از جو زمین خارج می‌شود و سپس به آن باز می‌گردد را ندارد.

او افزود که موشک‌های حوثی‌ها نیز نیاز به چیپ‌های الکترونیک دارد تا قدرت پنهان شدن از دید رادارها به آن افزوده شود. به گفته این منبع، شمار اندکی از این چیپ‌ها به یمن قاچاق شد.

روسیه حدود دو هفته پیش، پیش نئیس قطع‌نامه اراده شده از سوی بریتانیا که نقض ممنوعیت قاچاق اسلحه به یمن توسط ایران را محکوم می‌کرد، وتو کرد. حدوذ یک ماه پیش از آن آمریکا دلایلی از به کارگیری موشک بالستیک ایرانی توسط شبه‌نظامیان حوثی برای شلیک به سمت ریاض پایتخت سعودی ارائه داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید