آملی لاریجانی سخنان روحانی را «سخیف» توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران از پیشنهاد حسن روحانی، رئیس‌جمهوری این کشور برای برگزاری رفراندوم به شدت انتقاد کرد و استدلال‌های او را در این باره «بسیار سخیف» توصیف کرد.

به گزارش سایت تابناک صادق آملی لاریجانی مارس در جلسه‌ مسئولان عالی قضایی کشور که روز دوشنبه 12 مارس 2018 برگزار شد، تظاهر به بی‌حجابی را حرام و نوعی اشاعه فحشاء دانست و گفت: «موضوعی که ریشه شرعی و قانونی دارد نباید مورد تشکیک قرار گیرد. حال ممکن است برخی جوان‌ها اشتباه کنند، اما چرا افرادی که به نوعی در زمره خواص قرار دارند بر طبل دشمن می‌کوبند؟»

چندی پس از اعتراضات گسترده در ایران که در اغلب شهرهای این کشور رخ داد، تعدادی از زنان در اعتراض به حجاب اجباری روسری‌های خود را به چوب بسته و بدون روسری در خیابان‌های تهران و دیگر شهرهای ایران ظاهر شدند. ویدا موحد اولین زنی بود که دست به اینکار زد و با نام "دختر خیابان انقلاب" معروف شد.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، روز پنجشنبه 8 مارس 2018 اعلام کرد، زنی که در خیابان انقلاب با برداشتن روسری کشف حجاب کرده بود، به 24 ماه زندان محکوم شد. جعفری دولت‌آبادی بدون اعلام نام دختر خیابان انقلاب گفت، این زن به اتهام تشویق مردم به فساد از طریق کشف حجاب در مرئی و منظر عام و تظاهر به عمل حرام و ظاهر شدن در اماکن عمومی بدون حجاب شرعی به 24 ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

آملی لاریجانی در این جلسه به شدت به حسن روحانی حمله کرده و با اشاره به پیشنهاد برگزاری رفراندوم توسط او گفت: «این افراد گاهی استدلال‌های بسیار سخیفی دارند و می‌گویند درباره این موضوع رفراندوم برگزار کنید. در واقع سخن این افراد این است که حکومت اسلامی که خود بر اساس رفراندوم روی کار آمده و قوانینی را وضع کرده که در چارچوب شرع هستند، برای تجویز ارتکاب یا عدم ارتکاب یک فعل حرام رفراندوم برگزار کند... فردا ممکن است درباره مشروب فروشی‌ها، مجالس لهو و لعب، مراکز فساد و فحشا و ... نیز همین استدلال را مطرح کنند که این بسیار نادرست است.»

روحانی 11 فوریه 2018 و در مراسم سالروز پیروزی انقلاب ایران خواستار رجوع به اصل 59 قانونی اساسی ایران شد و گفت: «قانون اساسی بن‌بست‌ها را برداشته و ظرفیت بزرگی دارد و اگر در موضوعی با هم بحث داریم باید به اصل 59 مراجعه کنیم که طبق آن باید به آرای مردم مراجعه کرد.»

براساس اصل 59 قانون اساسی ایران، «در مسايل بسيار مهم اقتصادی، سياسی، اجتماعی و فرهنگی ممكن است اعمال قوة مقننه از راه همه‌پرسی و مراجعه مستقيم به آراء مردم صورت گيرد. در خواست مراجعه به آراء عمومی بايد به تصويب دو سوم مجموع نمايندگان مجلس برسد».

رئیس قوه قضائیه ایران در ادامه سخنانش در جلسه‌ مسئولان عالی قضایی کشور گفت : « این افراد رأی خود را رأی مردم می‌دانند. از طرفی برخی رسانه‌ها نیز درباره موضوعاتی که از منظر فقهی، شرعی، قرآنی و روایی مستندات روشنی دارد تشکیک می‌کنند که این امر بسیار جای تأسف دارد».

حسن روحانی چهارشنبه 7 مارس 2018 در جلسه هیات دولت گفته بود: « اگر بناست کسی از طرف ملت سخنگو باشد، این رئیس جمهور است که منتخب مردم بوده و می‌تواند بهترین سخنگو از طرف مردم، مطالبات و خواست مردم باشد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید