یک مقام امنیتی ایران: اعتراضات اخير عبور از همه جریان‌های سیاسی کشور بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسین ذوالفقاری معاون امنیتی وزیر کشور دولت حسن روحانی در دومین روز همایش استانداران، مدیران کل سیاسی و فرمانداران سراسر کشور با اشاره به اعتراضات گسترده سراسری در پایان دسامبر و آغاز ژانویه (دی ماه) گذشته در شهرهای مختلف ایران گفت : "با وضعیت متفاوتی مواجهیم. اعتراضات اخير عبور از همه جریان‌های سیاسی کشور بود. 85درصد بازداشت‌ شدگان اعتراضات دی ماه زیر 35سال سن داشتند. اگر دچار برخی غفلت های راهبردی شویم و پدیده‌ها را دقیق نشناسیم و درست تحلیل نکنیم، امنیت تبدیل به تهدید می شود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا؛ حسین ذوالفقاری در ادامه درباره حوادث دی ماه گفت: ما در گذشته چنین پدیده ای نداشتیم. ما با وضعیت متفاوت‌تری از گذشته مواجهیم. این اعتراضات بسیار سریع و عموما در شهرهای کوچک گسترش یافت و خشونت در این اعتراضات بیش از همیشه بود. این اعتراضات عبور از همه جریان‌های سیاسی کشور بود و هیچ حزب یا گروه سیاسی یا مذهبی آن را رهبری نمی‌کرد.

معاون وزیر کشور دولت روحانی تأکید کرد: "عمده دستگیر شدگان این اعتراضات، افرادی فاقد سابقه امنیتی بودند و 85درصد این افراد زیر 35سال سن داشتند. در این راستا باید توجه داشت که 70درصد کشور زیر 40سال هستند."

ذوالفقاری با اشاره به اینکه یکی از مولفه های این اعتراضات، استفاده حداکثری از فضای مجازی بود مدعی شد که فضاسازی های رسانه ای موجب شد تا آتش اعتراضات بیشتر شود گفت: "تا دیر نشده باید با دنیای مجازی مانند دنیای واقعی مواجه شویم و قانون و چارچوب هایی برای آن تعیین کنیم."

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور دولت ایران با اشاره به اینکه "راه حل مشکلات، رسانه ای کردن آنها نیست"، گفت: "باید مشکلات شناسایی و به نهادهای مربوطه ارجاع داده شود تا با اقدام، عمل، رسیدگی و برنامه ریزی، آن ها را حل کنند والا تنها نتیجه بردن مسائل میان مردم ناامیدی مردم است."

ذوالفقاری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فساد اداری در ایران گفت: "بروکراسی پیچیده زمینه فساد را ایجاد می کند و مردم از این موضوع ناراضی اند، در حالیکه گاهی با تغییرات جزئی در قوانین می توانیم کار را به سرعت انجام دهیم."

دبیر شورای امنیت ایران می‌گوید: "امنیت در کشور ما اجتماعی شده است یعنی مردم نمی‌خواهند کشور بهم بریزد. اما؛ اگر دچار برخی غفلت های راهبردی شویم و پدیده ها را دقیق نشناسیم و درست تحلیل نکنیم، امنیت اجتماعی شده تبدیل به تهدید اجتماعی شده می شود."

تظاهرات گسترده اخیر در ایران که در روز اول در شهر مشهد آغاز شد، در روزهای بعد به سرعت در دیگر مناطق ایران گسترش یافت و شاهد حضور مردم بیش از 70 شهر ایران بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید