پلیس سایبری ایران علیه «بیت‌ کوین» وارد عمل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پلیس فضای تولید و تبادلات اطلاعات ایران (فتا) که همان پلیس سایبری است، با ورود علیه پول دیجیتالی «بیت کوین» آن را «پول نا سالم» توصیف کرد که با استفاده از آن «مواد مخدر و اسلحه خرید و فروش و قاچاق انسان می‌شود».

این اعلام نشان از ورود پلیس فتای ایران علیه «بیت کوین» دارد که در ماه‌های اخیر، مشتریان زیادی به خود جذب کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، علی محمد رجبی، جانشین معاون فنی پلیس فتا، سه‌شنبه 6 اسفند گفت: «پول‌های مجازی در خدمت بازارهای زیرزمینی جرایم و پولشویی هستن».

او افزود که پول‌های دیجیتالی در فضایی «متقلبانه» استخراج می‌شود.

به گفته رجبی پول‌های مجازی «می‌توانند زمینه وقوع جرایم، کلاهبرداری‌ها و پولشویی باشند بنابراین ضروری است تا مردم در مقابل این تهدیدات حفاظت شوند».

بیت‌کوین واحد پول دیجیتالی است که بر مبنای رمزنگاری و با شبکه‌ای از کامپیوترها پرداخت آن ممکن می‌شود. بیت‌کوین ارزی نیست که بانک مرکزی داشته باشد و نقل و انتقال‌ها تنها با تایید در شبکه ممکن می‌شود.

اعضای این شبکه می‌توانند با حل مسائل ریاضی بیت‌کوین‌های جدید استخراج کنند.

هر بیت‌کوین زنجیره‌ای دیجیتال از سوابق تراکنش دارد (blockchain) که به صورت توزیع‌شده روی شبکه ذخیره‌سازی و به روزرسانی می‌شود.

در ایران برخی از صرافی‌ها اقدام به خرید و فروش بیت‌کوین می‌کنند. این در حالی است که هیچ قانونی درباره تعامل با پول دیجیتالی در ایران وجود ندارد و باتنک مرکزی این کشور تنها به هشدار نسبت به ریسک بالای تعامل با این گونه پول، بسنده کرده است.

بیت‌کوین تقریبا مشهروتدرین و محبوب‌ترین پول دیجیتال است که سال 2017 بازارهای جهان را تکان دارد.

اواخر ماه نوامبر 2017 ارزش هر بیت‌کوین تا نزدیکی ۲۰ هزار دلار در اواسط دسامبر پیش رفت اما در اوایل فوریه 2018 به حدود 6 هزار کاهس یافت.

پول‌های دیجیتال به دلیل اینکه تحت نظارت نهادهای مالی و بانکی خاصی نیستند می‌تواند بسیاری از نهادهای ناظر را دور بزند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید