معاون ترامپ: ایران می‌خواهد امپراتوری قدیمی‌اش را تحت رهبری دیکتاتوری جدید احیا کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه 5 مارس در سخنانی در اجلاس سالانه «کمیته امور عمومی آمریکا و اسرائیل» موسوم به «ایپک» گفت که ایران می‌خواهد امپراتوری قدیمی‌اش را تحت رهبری دیکتاتوری جدید احیا کند.

به گزارش رسانه‌ها، پنس در بخشی از سخنانش با اشاره به تهدیداتی که به گفته او «جمهوری اسلامی ایران متوجه اسرائیل می‌کند» گفت: «ایران می‌خواهد امپراتوری قدیمی‌اش را تحت رهبری دیکتاتوری جدید احیا کند».

مایک پنس گفت آمریکا به متحدان اروپایی اش گفته است اگر برجام را اصلاح نکنند، آمریکا از آن خارج خواهد شد و جدای از اینکه مذاکرات برای اصلاح برجام چه سرنوشتی پیدا کند، ایالات متحده هرگز به ایران اجازه نخواهد داد که به سلاح اتمی دست یابد.

اشاره پنس به توافقی است که در دولت پیشین آمریکا به ریاست باراک اوباما بر ایران منعقد شد. برپایه این توافق کنعقد شده در سال 2015 که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، تعلیق شد. آمریکاف بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان که به آن‌ها گروه 1+5 گفته می‌شود، طرف‌های مذاکره ایران بودند.

مایک پنس همچنین با اشاره به شکست‌های داعش گفت این شکست ها نباید به یک پیروزی برای ایران تبدیل شود.

معاون رئیس جمهوری آمریکا درباره حضور نظامی ایران در سوریه و حملاتی که به اسرائیل صورت گرفت هم گفت: «پهپاد ایرانی در حریم هوایی اسرائیل نشان تجاوز علنی بود و پاسخ در خور شان اسرائیل که حمایت ما را داشت، نشان داد که اسرائیل ساکت نخواهد بود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید