شکنجه بازداشتی‌ها و مرگ زندانیان در ایران بحث جلسه آینده شورای حقوق بشر سازمان ملل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که قرار است دو مساله شکنجه زندانیان و «مرگ مشکوک بازداشت شدگان» در زندان‌های ایران، هفته آینده در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، مطرح شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان ملل متحد در گزارشی که دوشنبه 5 مارس منتشر شد، نوشته است: «نظر می‌رسد که بازداشتی‌ها در ایران به صورتی سیستماتیک در معرض شکنجه و آزار از جمله خشونت جنسی قرار می‌گیرند».

گزارش سازمان ملل متحد همچنین منع دسترسی زندانیان به معالجات پزشکی را محکوم می کند.

در این گزارش آمده است: «گزارش‌های مکرر دریافتی حاکی از وجود یک الگوی فشار فیزیکی یا روانی بر زندانیان برای واداشتن آن‌ها به اعتراف است، که بعضی از این اعتراف‌ها از تلویزیون پخش می‌شود».

پیش نویس این گزارش را عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران که ماه پیش در سن 66 سالگی درگذشت تهیه کرده بود.

قرار است این گزارش هفته آینده در شورای حقوق بشر سازمان ملل به بحث گذاشته شود.

دیپلمات‌ها به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که ایران سعی کرده بود جلو انتشار این گزارش را بگیرد.

جهانگیر در گزارش خود از مقام‌های ایرانی خواسته تحقیقات مستقلی درباره مرگ این بازداشت شدگان انجام دهند.

او همچنین در این گزارش در مورد سرکوب شدید کسانی که در طول اعتراضات اخیرا بازداشت شدند، عمیقا ابراز نگرانی کرده بود.

در جریان اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف ایران حدود 25 نفر در خیابان‌ها کشته شده و هزاران تن دستگیر شدند. چند تن از معترضان در زندان جان باختند که مقام‌های ایرانی علت آن را «خودکشی» اعلام کردند.

در همین حال مرگ محمد راجی یکی از دروایش گنابادی بازداشت شده در حوادث اخیر درگیری دراویش با نیروهای امنیتی در خیابان پاسداران تهران، به بحث در مورد مرگ‌های مشکوک در بازداشتگا‌ه‌های ایران دوباره دامن زده است.

عفو بین‌الملل کمیته ویژه رئیس‌جمهور ایران برای تحقیق در مورد مرگ‌های مشکوک در زندا‌‌ن‌های ایران را مستقل نمی‌داند.

رها بحرینی، پژوهشگر عفو بین‌الملل در این باره به دویچه‌وله گفت: «اولین مرحله برای پاسخگو کردن حکومت‌های سرکوبگر، اطلاع‌رسانی شفاف در مورد عملکرد آنهاست. این نوع اطلاع‌رسانی حساسیت بیشتری در مورد کارنامه نقض حقوق بشر ایران ایجاد می‌کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید