وزیر خارجه فرانسه برای مذاکره درباره برنامه موشکی ایران وارد تهران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه به منظور رایزنی و گفت‌وگو با مقامات ایرانی درباره دو برنامه هسته‌ای و موشکی و نقش این کشور در منطقه، صبح امروز دوشنبه 5 مارس وارد تهران شد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، ژان ایو لودریان با حسن روحانی رئیس جمهور، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو می کند.

وزارت امور خارجه فرانسه پیش از این سفر، در بیانیه‌ای نسبت به برنامه موشکی ایران و دخالت‌های تهران در امور منطقه، ابراز نگرانی کرده بود.

در بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه آمده است: «برنامه موشکی ایران به عاملی برای ایجاد نگرانی‌ برای فرانسه و همپیمانانش تبدیل شده است. فعالیت‌های موشکی ایران خارج از چارچوب قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و عاملی برای بی‌ثبات کردن منطقه به شمار می‌رود. ما همچنین از انتقال موشک‌های بالستیک ایران به گرو‌ه‌هایی در منطقه ابراز نگرانی کرده و مخالفت خود را با این اقدام اعلام کرده‌ایم. به همین دلیل امیدواریم که بتوانیم در مسیری درست با ایران مذاکره کنیم».

وزارت امور خارجه فرانسه همچنین به نقش منطقه‌ای ایران اشاره کرد و گفت «نقشی که ایران در منطقه ایفا می‌کند، پیامدهای بی‌ثبات‌کننده‌ای دارد. ما امیدواریم که ایران نقش مثبتی برای حل بحران در خاورمیانه داشته باشد و به حاکمیت کشورها احترام بگذارد».

در همین راستا بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به مواضع وزارت خارجه فرانسه گفت: «هر آنچه در حوزه دفاعی تعقیب می‌کنیم یک سیاست کاملاً دفاعی است و این سیاست دفاعی ما علیه دیگران نخواهد بود، بلکه کاملاً بازدارنده، دفاعی و در خدمت تمامیت ارضی و استقلال و آزادی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و این سیاست و موضوع بحث موشکی منافاتی با قوانین و قطعنامه‌های سازمان ملل نخواهد داشت و ندارد».

قاسمی عنوان کرد: «ارتباط دادن بی‌جای این موضوع به سایر موضوعات از جمله برجام، یک موضوع کاملاً انحرافی و بی‌منطق است که توسط معاندان ایران مطرح می‌شود و ما در بحث موشکی و دفاعی، سیاست‌های ملی خود را ادامه خواهیم داد و در این خصوص به عنوان یک کشور مستقل که خواهان صلح و ثبات و امنیت است و تجربه یک جنگ طولانی را از سر گذرانده، از کسی برای چگونگی این سیاست‌ها اجازه نخواهیم گرفت و به هیچ کشور دیگری هم اجازه نخواهیم داد که در این گونه مسائل و سیاست‌های ایران دخالت کند و بخواهد در این گونه موارد سخنی و گفتاری را با جمهوری اسلامی ایران داشته باشد».

همچنین وزیر امور خارجه فرانسه بعد ازظهر امروز دوشنبه نمایشگاه «لوور» در تهران را با حضور «ژان لوک مارتینز» رئیس موزه «لوور» در موزه ملی ایران افتتاح خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید