شلیک نیروهای انتظامی به معترضان بومی در مقابل «کشت و صنعت کارون

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع خبری فعالان حقوق بشری روز شنبه 3 مارس 2018 از تیراندازی نیروهای انتظامی ایران به سوی تعدادی از جوانان بیکار بومی در مقابل گيت شركت كشت وصنعت كارون واقع در شوشتر منطقه دیمچه کیلومتر 17 دزفول خبر دادند.

طبق این گزارش 5 نفر از معترضان به تبعیض در نحوه استخدام در این شرکت و ترجیح غیر بومیان بر ساکنان منطقه اعتراض کرده بودند، در اثر شلیک نیروهای انتظامی زخمی شدند که وضعیت دو نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

Advertisement

به گفته کریم دحیمی یکی از فعالان حقوق بشر شهروندان اهالی منطقه دیمچه از توابع شهرستان شوشتر كه اغلب آنها از شهروندان عرب هستند از سیاست تبعیض فاحش مسولان غیر بومی رنج می برند به طوری که این مسئله به معضلی بزرگ در خوزستان تبدیل شده و نمایندگان بومی بارها آن را در مجلس مطرح کردند اما این مشکل همچنان ادامه دارد.

به گفته این فعال حقوق بشری :« بیش از 90% از استخدام ها در مناطقی که 100% درصد عرب هستند، غیر بومی هستند مسئولان این شرکت ها از طریق زد وبندهای اداری که بر اثر فساد ساختاری ادارات ریشه دوانده همه فامیلان و دوستان خود را از شهرستانهای دیگر جلب و فرصت های بومیان را به آنها می دهند و بومیان که زمیت های آنها مصادره شده حتی از اشتغال در این موسسه ها محروم می شوند. به گفته این فعال حقوق بشری مردم این مناطق اکنون چاقو به استخانشان رسیده و حاضرند روبروی گلوله های نیروی انتظامی که از سیستم فساد دفاع می کند بایستند اما صدای مظلومیت خود را برسانند به همین دلیل بیش از صدهها نفر که اغلب آنها جوانان دارای تحصیلات عالی در مقابل این شرکت تحصن مسالمت آمیز کردند اما ایت حرکت مسالمت آمیز آنها با خشونت و تیر اندازی نیروهای انتظامی منجر به درگیری شد».

دحیمی در تماس با العربیه نت فارسی افزود: «معترضان طی روزهای گذشته در اعتراض به استخدام نیروهای غير بومی در مقابل گیت ورودی شرکت کشت و صنعت کارون شوشتر تجمع مسالمت آميز کرده بودند اما با دخالت نيروى انتظامى اين تجمع مسالمت آميز به خشونت كشيده شد و بدلیل تیراندازی نيروى انتظامى 5 نَفَر مجروح كه وضعيت دو تن از تجمع کنندگان وخيم اعلام شده است».

اهالی منطقه دیمچه بومی و مالکان اصلی بیش از 30000 هکتار از زمین‌های این شرکت می باشند که قرارداد اجاره همه این زمین ها چندین سال است که به پایان رسیده است و اکثر جوانان این منطقه بیکار هستند و فقط شاهد اشتغال نیروهای غیربومی در زمین های اجدادی شان هستند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید