.
.
.

شورای امنیت کمک‌های تسلیحاتی ایران به حوثی را بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای امنیت سازمان ملل، قرار است فردا دوشنبه 26 فوریه، درباره پیش‌نویس محکومیت ایران به دلیل نقض قطعنامه ممنوعیت ارسال سلاح به حوثی‌ها در یمن، رأی‌گیری کند. این پیش‌نویس توسط فرانسه و بریتانیا، تدوین شده است.

در این پیش‌نویس با اشاره به ارسال موشک و پهپاد به حوثی‌ها، از سوی ایران، بر اتخاذ اقداماتی علیه تهران در آینده، تأکید شده است.

منصور العتیبی نماینده دائم کویت در سازمان ملل، که ریاست شورای امنیت را بر عهده دارد، به خبرنگاران گفت:« هنوز درباره متن پیش‌نویس کار می‌کنیم اما قرار است فردا دوشنبه درباره آن در شورای امنیت رأی‌گیری کنیم».

واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد پیشتر گفته بود که کشورش، با این پیش‌نویس مخالفت می‌کند. او گفت که باید مأموریت کارشناسان نظارت بر تحریم‌ها علیه یمن ادامه یابد و نه اینکه ایران محکوم شود.

در 18 فوریه، سه کشور بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و فرانسه، پیش‌نویسی را به شورای امنیت ارائه دادند که ایران را به دلیل ادامه ارسال سلاح به حوثی‌ها، و نقض قطعنامه‌های بین‌المللی در این زمینه، محکوم می‌کند.

برخی دیپلمات‌ها گفته‌اند که پیش‌نویس ارائه شده، به شورای امنیت اجازه خواهد داد که تحریم‌هایی را علیه هر گونه فعالیات مرتبط با استفاده از سلاح‌های بالستیک در یمن، اعمال کند.

دولت دونالد ترامپ، از ماه‌ها پیش، تلاش می‌کند که از طریق شورای امنیت، علیه اقدامات بی‌ثبات کننده ایران در منطقه، اقدام کند. ترامپ همجنین خواسته که نقص‌های موجود در توافق هسته‌ای 2015 میان ایران و گروه 5+1 اصلاح شود در غیر اینصورت، آمریکا از این توافق کنار خواهد کشید.