فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ایران جامعه جهانی را تهدید به نا امنی در صورت از میان رفتن برجام کرد

  منبع: العربیه.نت فارسی

  عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران جامعه جهانی را تهدید به نا امنی در صورت از میان رفتن برجام کرد و گفت اگر «سیاست بلا تکلیفی و ابهام درباره برجام ادامه داشته باشد» تهران از این توافق خارج خواهد شد.

  اشاره عراقچی به توافق هسته‌ای ایران با جامعه جهانی است که سال 2015 منعقد شد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، عراقچی پنجشنبه 22 نوامبر در سخنانی در موسسه چتم هاوس در لندن گفت: «اگر توافق هسته‌ای نفعی برای ایران نداشته باشد و اگر بانک‌ها همچنان از همکاری با جمهوری اسلامی خودداری ورزند ، ‌ایران از برجام خارج می‌شود».

  برپایه توافق هسته‌ای که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه لغو یا تعلیق شد. طرف‌های مذاکره با ایران بر سر این توافق، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به‌علاوه آلمان هستند که به آن‌ها گروه 1+5 گفته می‌شود.

  عراقچی که خود مذاکره کننده ارشد ایرانی در مذاکرات هسته‌ای بود، در سخنان خود افزود: «اگر برنامه جامع اقدام مشترک از دست برود، ما با یک بحران هسته‌ای دیگر روبرو خواهیم شد. دیگر برای اروپایی‌ها یا جامعه بین المللی وقتی از حفظ توافق هسته‌ای یا نجات آن گفته می شود،‌ گزینه انتخاب میان ایران یا بازار آمریکا یا گزینه همکاری‌های اقتصادی در میان نخواهد بود، بلکه گزینه انتخاب میان بهره‌مندی از امنیت یا ناامنی در میان است».

  معاون وزیر امور خارجه ایران افزود: «پایبندی ایران به خودداری از دستیابی به سلاح هسته‌ای امری همیشگی و دائم است».

  عراقچی همچنین گفت: «آمریکا هر روز مفاد توافقنامه هسته ای ایران را نقض کرده است».

  معاون وزیر امور خارجه ایران امروز اعلام کرد: «حتی اگر ضرب الاجل‌های آمریکا سپری شود و تعلیق تحریم‌ها علیه ایران بر اساس برجام تمدید شود، ولی بانک‌ها از معامله با ایران خودداری ورزند، توافق هسته‌ای با این وضع نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد».

  عراقچی افزود :‌« اگر همین سیاست بلاتکلیفی و ابهام درباره برجام ادامه داشته باشد، اگر شرکت‌ها و بانک‌ها با ایران همکاری نداشته باشند، ما نمی‌توانیم در توافقنامه ای که هیچ نفعی برای ما ندارد باقی بمانیم».

  عراقچی گفت: «ترامپ جو نامطمئنی ایجاد کرده است که برای جامعه تجاری در همکاری با ایران همانند سم است».

  وی افزود: «فکر نمی‌کنم این توافق بدین شیوه قابل دوام باشد. اگر سیاست سردرگمی ادامه یابد، اگر شرکت‌ها با ایران همکاری نکنند، ما نمی توانیم در توافقی باقی بمانیم که نفعی برای ما ندارد».

  اشاره عراقچی به سخنان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا است که خواستار اصلاح توافق هسته‌ای با ایران شده است. او از ابتدا مخالف برجام بود و آن را «بدترین» توافق ممکن توصیف می‌کرد. او حتی در تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری، تهدید کرده بود که توافق هسته‎‌ای با ایران را «پاره» خواهد کرد.

  ترامپ اکنون شرکای اروپایی‌اش را برای اصلاح توافق با ایران تحت فشار گذاشته و تهدید کرده که در صورت اصلاح نشدن این توافق، ایالات متحده از آن خارج خواهد شد.

  تبلیغات