.
.
.

طرح دولت آمریکا برای لغو قرارداد فروش هواپیمای بوئینگ به ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی بالا گرفتن تنش‌ میان غرب و ایران بر سر برنامه‌های هسته‌ای و موشکی این کشور و تلاش‌ واشنگتن برای تشدید تحریم‌ها علیه تهران و بازنگری در توافق هسته‌ای از طرفی و اعلام ایران مبنی بر عدم توانایی در تامین 15 درصد از فاینانس برای خریدهای مورد نظر از طرف دیگر، قراردادهای خرید هواپیما بین شرکت‌های هواپیمایی ایرانی و شرکت‌های هواپیماسازی غربی از قبیل بوئینگ و ایرباس در هاله‌ای از ابهام فرو رفته و با خطر جدی ابطال مواجه است.

در این رابطه پایگاه اطلاع‌رسانی صدا و سیمای ایران به نقل از گزارش روزنامه اسرائیلی جروزالم پست نوشت: "دولت دونالد ترامپ در حال اجرای طرحی است تا قرارداد 16 ميليارد دلاری ايران و شرکت هواپيماسازی بوئينگ را ابطال کند".

در این گزارش آمده که در حال حاضر مقام‌های دولت آمريکا اسنادی را ارائه می‌کنند که نشان می‌دهد ترامپ با توافق تهران و شرکت بوئينگ مخالفت خواهد کرد.

روز پنجم فوريه مقام‌های آمريکايی "تلاش‌های شرکت ماهان، زيرمجموعه ايران‌اير را برای دور زدن تحريم‌های آمريکا"، افشا کردند. علاوه بر آن تاکید کردند که شرکت ماهان‌اير تسليحات و نيروهای ايرانی را برای حمايت از بشار اسد به سوريه منتقل می‌کند.

بنابر گزارش بخش تجارت آمريکا، شرکت ماهان ايران در طول ساليان اخير به دفعات با نام شرکت‌های ترکيه‌ای برای خريد تجهيزات و قطعات هواپيماهای توليد شده در آمريکا اقدام کرده است.

«ميرا ريچارد» وزير تجارت آمريکا در اين خصوص گفته که هرگونه تعاملات تجاری با ايران به معنای نقض قوانين صادراتی آمريکا است و به هيچ‌وجه پذیرفته نخواهد بود. وی افزود، شرکت‌ها و شهروندان ترکيه که در تعاملات تجاری با ايران نقش داشته‌اند با اقدامات تنبيهی آمريکا مواجه خواهند شد.

از طرفی تهران نیز در واکنش به این موضوع اعلام کرده هرگونه روی‌کردی از سوی غرب در جهت لغو توافقنامه‌های خريد هواپيما به معنای نقض توافق هسته‌ای خواهد بود.