.
.
.

ویدیو.. تعدادی کشته و زخمی در درگیری شدید پلیس با دراویش در تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تحصن دراویش گنابادی مقابل کلانتری ۱۰۲ خیابان پاسداران تهران، دوشنبه ۱۹ فوریه با حمله نیروهای پلیس، به خشونت کشیده شد که طی آن شماری کشته و زخمی شدند.

این دراویش در اعتراض به بازداشت نعمت‌الله ریاحی یکی از اعضای‌شان روبروی این کلانتری تحصن کرده بودند.

در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از این تحصن و درگیری‌های پس از آن منتشر شده است. دراویش متحصن، فریاد «الله اکبر» سر می‌دادند.

کانال تلکرام «مجذوبان نور» وابسته به دراویش نوشته است که چند تن از اعضای این گروه، مورد اصابت گلوله ماموران انتظامی قرار گرفتند. این کانال همچنین نوشته که سه‌تن از دراویش معترض «به شدت آسیب دیده‌اند».

برخی ویدیوهای منتشر شده نشان می‌دهد که نیروهای پلیس با گاز اشکاور و شلیک هوایی به منظور متفرق کردن متحصنان که برخی از آن‌ها چوب و چماق در دست دارند، حمله‌ور می‌شوند.

نعمت‌الله ریاحی در جریانات حدود دو هفته پیش مقابل منزل نورعلی تابنده قطب دراویش گنابادی دستگیر شده بود.

پیش از این محسن همدانی معاون امنیتی استانداری تهران در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا، تحصن درآویش نابادی را «غیر قانونی» خوانده و از برگزاری جلسه شورای تامین استان تهران در این رابطه خبر داده بود.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران ایران اما در گزارشی متفاوت از حمله دراویش به نیروهای پلیس خبر داد. برپایه این گزارش، دستکم ۳ تن از نیروهای انتظامی در درگیری‌های رو ی داده کشته و شماری دیگر زخمی شدند.

دو هفته پیش هم دراویش گنابادی از مناطق مختلف ایران به تهران رفته بودند تا مقابل منازل نورعی تابنده تجمع کنند. آن‌ها از عزم نیروهای امنیتی برای دستگیری نورعلی تابنده سخن می‌گفتند و تاکید می‌کردند هدف تجمع، منع چنین رویدادی است. این تجمع هم به خشونت کشیده بود.

پس از آن حسین رحیمی رئیس پلیس تهران اعلام کرد: «پلیس، دادستانی و دیگر دستگاه‌های مسئول، هیچ گونه برنامه‌ای برای برخورد با دراویش گنابادی در تهران نداشته و ندارند».

در دو دهه اخیر، دراویش گنابادی در ایران مورد پی‌گرد نیروهای امنیتی قرار گرفته و هر از چندگاهی شماری از آن‌ها به اتهام‌های مختلف امیتی بازداشت می‌شدند. یکی از خشونت‌آمیز ترین درگیری‌ها فوریه ۲۰۰۶ در شهر قم روی داد که طی آن، حسینیه دراویش تخریب شد.