.
.
.

آمریکا خواستار رفع حصر رهنورد، موسوی و کروبی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هدر نائورت سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پنجشنبه 15 فوریه خواستار رفع حصر میرحسین موسوی، همسرش زهرا رهنورد و مهدی کروبی و آزادی همه زندانیان عقیدتی در ایران شد.

این در حالی است که هفت سال از حصر خانگی موسوی، رهنرورد و کروبی، سه تن از رهبران معترضان ایران می‌گذرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، در بیانیه‌ای که هدر نائورت منتشر کرد آمده است: «این هفته با هفتمین سال بازداشت مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 2009 و همچنین زهرا رهنورد، همسر موسوی و فعال حقوق زنان، مصادف است».

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد: «ادامه حصر خانگی این سه نفر نقض تعهدات بین المللی ایران از جمله میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی برای تضمین محاکمه عادلانه و ممانعت از بازداشت و حبس خودسرانه شهروندان است».

این بیانیه اضافه کرد: «ایالات متحده از ایران می خواهد به حقوق بشر و آزادی های بنیادی همه افراد در ایران احترام بگذارد، از جمله تضمین حقوق بنیادین آزادی بیان و حق مشارکت در جامعه مدنی و روند سیاسی بدون هراس از بازداشت خودسرانه یا محرومیت از داشتن دادگاه عادلانه».

هدر نائورت افزود: «ما همچون جامعه بين المللی تداوم حصر این سه نفر بدون تفهیم اتهام یا برگزاری دادگاه عالانه را محکوم می کنیم».

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم‌چنین خواستار آزادی تمامی افرادی در ایران شد «که به‌دلیل عقاید سیاسی یا مذهبی در زندان‌ها به‌سر می‌برند».

موسوی و کروبی دو نامزد معترض به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2009 ایران هستند.

پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال 2009، اصلاح طلبان که معقتد به روی دادن تقلب گسترده و سازماندهی شده در انتخابات بودند، دست به اعتراض زدند. حاصل سرکوب انتظامی و امنیتی این اعتراض‌ها، ده‌ها کشته در خیابان‌ها و بازداشتگاه‌ها و صدها زندانی بود.

مدتی پس از آغاز اعتراض‌ها، زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، در حصر خانگی قرار داده شدند.