.
.
.

در پی افزایش قیمت دلار در ایران 90 دلال ارز بازداشت شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پلیس تهران چهارشنبه 14 نوامبر از اقداماتی به منظور برخورد با کسانی خبر داد که آن‌ها «اخلال‌گران بازار ارز» نامید؛ اقدام‌هایی که شامل بازداشت 90 دلال بازار ارز شد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، پلیس تهران اعلام کرد که 90 دلال ارز را بازداشت، 10 صرافی را مهر و موم و 755 حساب بانکی متعلق به دلالان ارز را مسدود کرده است.

این اقدام‌ها در پی آن صورت می‌گیرد که طی هفته‌های اخیر، قیمت‌های ارز خارجیدر ایران به سرعت صعود کرد به طوری که هر دلار به مرز 5 هزار تومان رسید.

بانک مرکزی ایران پنجشنبه در اطلاعیه‌ای افزایش «غیرمنتظره» قیمت ارزهای خارجی را «عمدتا متاثر از بداخلاقی‌ها، سیاسی‌کاری‌ها و القائات خارجی و عملیات سوداگرانه داخلی» دانسته و افزود که این بانک نگرانی‌های مردم ایران را درک می‌کند.

بانک مرکزی ایران در بیانیه خود ادامه داده است که از امکانات خود برای خروج از وضع فعلی و برگرداندن آرامش به بازار استفاده خواهد کرد.

بانک مرکزی ایران اعلام کرد که رای اطمینان دادن به فعالان بازار، تدابیری اتخاذ کرده است.

این بانک گفته است انتشار گواهی سپرده ریالی، انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز و پیش فروش سکه بهارآزادی سه سیاست این بانک برای کنترل بازار ارز است.

بنا بر اعلام بانک مرکزی ایران، گواهی سپرده ریالی با نرخ سود 20 درصد از 17 فوریه برای دو هفته به فروش خواهد رسید.

بانک‌ها برای جذب منابع کوتاه مدت، اقدام به انتشار گواهی سپرده سرمایه‌گذاری می‌کنند و خریداران، پس از تهیه این سپرده‌ها سود دریافت می‌کنند.

رئیس بانک مرکزی اخیرا از مردم ایران خواسته بود پول‌های خود را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند و نقدینگی خود را به ارز تبدیل نکنند چون «سود حاصل از سپرده‌گذاری بیشتر است».