فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مشاور سابق دونالد ترامب خواستار توجه به عرب‌های اهواز شد

  منبع: دبی-العربیه.نت

  ولید فارس، مشاور سابق کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با اشاره به آنچه "ستم شدید مردم عرب اهواز توسط نظام ایران" نامید، خواستار توجه جامعه جهانی به عرب‌ها در ایران شد.

  ولید فارس در صفحه توئیتر خود نوشت: «منطقه الاهواز در ایران مستحق توجه است. این منطقه توسط رژیم تحت سرکوب شدید قرار گرفته است. نادیده گرفتن این وضعیت منجر تراژدی‌های بیشتری برای جمعیت عرب و همچنین باعث اختلال در روابط بین آنها و جمعیت اکثریت فارس ایران خواهد شد. در آینده ایران باید روابط خوب بین جوامع حفظ شود".

  او پیش از این و همزمان با تظاهرات سراسری نیز در تویتی به مشارکت مردم عرب اشاره کرده و گفته بود: «تظاهراتی که در استان‌های شمال شرقی اغاز شد، به جنوب غرب، استان اهواز که خوزستان هم خوانده می‌شود، رسیده است و از آن روز تجمعاتی شبانه ضد شبه‌نظامیان بسیج ترتیب داده شد. بر اساس [گزارش‌ها] سازمان‌های غیردولتی، ساکنین اهواز اخبار خود را از کانال‌های عربی خلیج دنبال می‌کنند.»

  او پیشتر از دولت آمریکا خواسته بود تا از اپوزیسیون ایران و نیز مبارزات ملیت‌های در ایران از جمله کردها، عرب‌های اهواز و بلوچ‌ها حمایت کند. ولید فارس روز پنج‌شنبه 19 اکتبر 2017 که در مقاله‌ای در پایگاه اینترنتی شبکه فاکس‌نیوز منتشر کرد، خواستار حمایت دونالد ترامپ از مخالفان حکومت ایران شد و این حکومت را "وحشی" نامید.

  فارس در مقاله خود به سخنان رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در کنگره این کشور نیز اشاره کرده بود. تیلرسون پیش از آن گفته بود که سیاست خارجی آمریکا باید نیروهای داخل ایران را که می‌توانند به انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در این کشور کمک کنند، حمایت کند.

  به اعتقاد ولید فارس برای حمایت از انتقال مسالمت‌آمیز و دموکراتیک قدرت در ایران، دولت آمریکا و جامعه بین‌المللی باید روی برخی موضوعات تمرکز کنند. این موضوعات شامل "تحقیق گسترده درباره اعدام هزاران زندانی سیاسی در دهه 80 میلادی، قتل تظاهرکنندگان و ترور رهبران مخالف در کردستان ایران، اهواز و سیستان و بلوچستان، سرکوب جنبش سبز و طرح ترور ایرانیان در تبعید، شکنجه و کشتار معترضان ژوئیه 2009 در تهران و دیگر شهرها" شد.

  دکتر وليد فارس شخصیت و اکادمیک آمریکایی لبنانی‌تبار است او که از مسیحیان لبنان است در جنگ داخلی این کشور در "نیروهای لبنانی" در کنار سمير جعجع بود پس از پایان جنگ در دهه 70 میلادی و ورود ارتش سوریه به لبنان به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد و در کنار شغل اکادمیک به فعالیت سیاسی پرداخت و در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا به عنوان مشاور تیم ترامپ تعیین شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران