.
.
.

40 درصد از اهداف صادراتی ایران محقق نشده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد در 9 ماهه اول سال جاری تنها 60 درصد از اهداف صادراتی این کشور محقق شده و ایران بیش از 8 میلیارد دلار عقب‌ماندگی صادرات دارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا به استناد آمار منتشر شده در وب‌گاه گمرک ایران، این کشور در 9 اول سال جاری 8 میلیارد و 110 میلیون دلار عقب‌ماندگی صادراتی دارد. این مقدار معادل 40 درصد کل مقدار صادرات هدف‌گذاری شده است.

با توجه به اهداف از پیش تعیین شده، صادرات ایران در 9 ماه اول سال می‌بایست عددی معادل 39 میلیارد و 750 میلیون دلار باشد اما در نهایت آنچه محقق شده 31 میلیارد و 640 میلیون دلار است.

ایسنا در این‌باره گزارش کرد: « طبق اهداف از پیش تعیین شده برای صادرات در سال جاری چشم‌اندازی 53 میلیارد دلاری درنظر گرفته شد و حال در شرایطی که حدود 11 ماه از سال گذشته، گمرک که مسئولیت انتشار آمارهای تجاری را برعهده دارد قسمت مربوط به آمارهای ماهانه را حذف کرده و دسترسی به عملکرد تجاری کشور در ماه‌های مختلف امکان‌پذیر نیست. با این وجود به‌گفته مدیران سازمان توسعه تجارت، حجم صادرات کشور در 10 ماه اول سال حدود 37 میلیارد دلار بوده است؛ رقمی که با احتساب آن به نظر می‌رسد امسال هم شاهد تحقق اهداف صادراتی کشور نخواهیم بود.»

پیش از این نیز ایسنا گزارش کرده بود که براساس اعلام گمرک، حجم تجارت خارجی ایران در پایان پنج ماه ابتدایی امسال با رشد 6 درصدی به بیش از 29 میلیارد دلار رسیده اما مجموع صادرات غیرنفتی ایران در چهار ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه پارسال 9.54 درصد کاهش یافته است.

براساس آمار اعلام شده از سوی گمرک مجموع صادرات غیرنفتی ایران در چهار ماهه اول امسال به 13 میلیارد و 459 میلیون دلار رسیده که نسبت به چهار ماه اول سال قبل 9.54 درصد کاهش دارد. سهم عمده کاهش صادرات به سایر کالاها با 14.99 درصد اختصاص دارد که سهم پتروشیمی 3.72 درصد و میعانات گازی تا 4.17 درصد بوده است. در میان کشورها صادرات ایران به امارات متحده و هند با افت شدیدی همراه شده است. همچنین متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی نیز در این مدت به 358 دلار رسیده که 2.5 درصد افزایش دارد.