.
.
.

آيا روحانى ملاقات محرمانه با نمايندگان آمریکایی داشته است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت ايران به گزارشى كه رسانه‌هاى امريكايى از جمله روزنامه "وال استریت ژورنال" و سایت "ديلى كالر" درباره ملاقات محرمانه رئيس جمهورى ايران حسن روحانى با نمايندگان آمریکایی در جريان سفرش به نيويورک در سال 2013 منتشر کرده‌اند واكنش نشان داد.

در اين خبر آمده كه روحانی در حاشيه سفر خود به نيويرک برای حضور در اجلاس سالانه سازمان ملل متحد در سال 2013 در يک مراسم شام محرمانه كه او ميزبان اعضاى بارز جوامع اسلامى در امريكا بود ، سه نماینده مجلس آمریکا از حزب دموکرات، را نيز به به حضور پذيرفته بود.

در جزئیات اين گزارش آمده که سه نماینده ​​ویژه شام رئیس جمهوری ایران، كيت اليسون از ایالت مینه سوتا، آندره کارسون از ایندیانا و گرگوری ميكس از نیویورک، همراه با لوئیس فراخان، رهبر یک گروه از مسلمانان سیاه پوست به نام "ملت اسلام " بودند.

بر اساس گزارش روزنامه "وال استریت ژورنال" سایت گروه "ملت اسلام،" گزارشی از این جلسه منتشر کرده و اشاره کرده که حسن روحانی میزبان لوئیس فراخان ونیز تعدادی رهبران جوامع مسلمان به همراه تعدادی از اعضای کنگره ایالات متحده، در یکی از هتل‌های سازمان ملل در جاده منهاتن در 24 سپتامبر 2013 بوده است.

این گزارش می‌افزاید که کیت الیسون نماینده ایالت مینه سوتا در گفتگوی پس از شام با روحانی شرکت کرده و نیز تصاویری از فراخان و الیسون روی میز ملاقات منتشر شده است.

در همین راستا " خانه اسلامی حکمت"، که مقرش در ایالت میشیگان است گزارشی در همین نشست، با عکس‌های اضافی منتشر کرده است.

از سوی دیگر، معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور ایران ادعای «ملاقات و شام محرمانه» سه نفر از اعضای کنگره آمریکا با حسن روحانی در سفر سال 2013 به نیویورک را " بی اساس و کذب محض " دانست.

به گزارش خبرگزاری " فارس"، پرویز اسماعیلی گفته " روحانی در سفرهای سالانه به نیویورک و مقر سازمان ملل متحد، برنامه ‌های متعددی با نخبگان سیاسی و اندیشکده‌ها، علمای جوامع دینی، اصحاب رسانه و ... برگزار می کنند که در آنها شخصیت‌های متعددی از داخل و یا خارج از آمریکا حضور پیدا می کنند".

وی ادامه داد: تمام این دیدارها و ملاقات‌‎ها همراه با اطلاع رسانی بوده و هیچ ملاقات یا دیداری به صورت محرمانه انجام نپذیرفته است.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور گفت: از جمله در سال 2013 نیز جلسه ای با حضور علمای اسلامی و رهبران جامعه مسلمانان آمریکا برگزار شده است و همه ساله و هنگام حضور رییس جمهور در سازمان ملل متحد، ملاقات‌های متعددی با گروه‌های مختلف فکری و سیاسی در راستای دیپلماسی عمومی و برای انتقال پیام، موضع و تبیین اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود که بسیاری از آنها در مجامع عمومی برگزار و چهره های متعددی هم در آن حاضر می شوند".