.
.
.

دیدار پنهانی جانشین احتمالی رهبر ایران از جنوب لبنان و مرزهای اسرائیل

تل آویو تهدید کرد علیه حزب‌الله و فعالیت‌های ایران در سوریه اقدام نظامی خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سید ابراهیم رئیسی‌ که از او به عنوان رهبر احتمالی ایران و جانشین آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر فعلی ایران یاد می‌شود، در سفری پنهانی به جنوب لبنان رفت و به همراه رهبران حزب‌الله از مرزهای لبنان و اسرائیل دیدن کرد.

روزنامه جروزالم پست اسرائیل روز چهارشنبه 31 ژانویه 2018 تصویری منتشر کرد که در آن سید ابراهیم رئیسی، عضو مجلس خبرگان ایران و محتمل‌ترین گزینه جانشینی رهبر فعلی ایران را در حال بازدید از مناطق مرزی اسرائیل و لبنان نشان می‌دهد.

در این تصویر ابراهیم رئیسی 58 ساله به همراه فرماندهان میدانی حزب‌الله حضور دارد. دیدار رئیسی هفته گذشته صورت گرفت و جروزالم پست گزارش خود درباره این دیدار را که تنها برخی رهبران حزب‌الله از آن اطلاع داشتند، بدون ذکر منبع منتشر کرد.

جروزالم پست همچنین گزارش کرد که رئیسی در این دیدار گفته «آزادی قدس نزدیک است... و به لطفا جنبش‌های مقاومت فلسطینی بود که کشور توانست در مقابل اسرائیل بایستند و مذاکرات تاثیری در رهایی کشور از دست صهیونیست‌ها ندارد.»

ابراهیم رئیسی در سال 2015 از سوی رهبر ایران به عنوان متولی «آستان قدس رضوی» تعیین شد و وظیفه اداره حرم امام علی بن موسی الرضا، امام هشتم شیعیان در شهر مشهد را بر عهده گرفت.

دیدار ابراهیم رئیسی تا روز دوشنبه 5 فوریه 2018 که با مسئولان لبنانی از جمله نبیه بری، رئیس پارلمان این کشور دیدار کرد، پنهان ماند. رسانه‌های لبنانی پس از آن از دیدار رئیسی با «تجمع العلماء المسلمين» و سخنرانی او برای تعداد قابل توجهی از علمای شیعه و سنی خبر دادند. تصویر حضور و سخنرانی ابراهیم رئیسی در جنوب لبنان، سه روز پس از آن مطرح شد که بنیامین نتانیاهو تهدید کرد لبنان سزای ساخت کارخانه موشک‌سازی توسط ایران در اراضی خود را خواهد پرداخت.

در همین چارچوب شبکه فاکس‌نیوز آمریکا گزارش ویژه‌ای منتشر کرد که در آن به نامه دو صفحه‌ای دانی دانون، نماینده اسرائیل در سازمان ملل پرداخته شده است. دانون در این نامه که به شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل ارسال شده، روز چهارشنبه درباره عواقب اجازه دادن به حزب‌الله برای فعالیت بدون نظارت سازمان ملل هشدار داد. این هشدار شبیه مطالعه‌ای است که دو روز پیش از آن توسط مرکز پژوهش‌های ملی اسرائیل در دانشگاه تل‌آویو منتشر شده و در آن به دیداری مشابه با دیدار رئیسی اشاره شده است. در آن دیدار، قیس الخزعلی فرمانده شبه‌نظامیان حشد شعبی عراقی به جنوب لبنان رفته و از آن مناطق بازدید کرد.

نماینده اسرائیل در سازمان ملل به بازدید ابراهیم رئیسی از منطقه اشاره کرد و گفت که فرماندهی با لباس نظامی حزب‌الله و در حالی که اسلحه حمل می‌کردند، او را همراهی کرده‌اند. به گفته دانی دانون حمل اسلحه نقض آشکار قوانین شورای امنیت است، زیرا که این دیدار از منطقه‌ای صورت گرفته که تحت نظارت سازمان ملل است. این دیدار نشانه‌ای از تلاش‌های ایران برای بی‌ثبات‌سازی منطقه تلقی شده است و ایران تنها اسرائیل را تهدید نمی‌کند، بلکه لبنانی‌ها را نیز در صف اول هرگونه درگیری در آینده قرار می‌دهد؛ این درگیری می‌تواند اقدام نظامی علیه حزب‌الله و فعالیت‌های ایران در سوریه از جمله کارخانه‌های ساخت موشک این کشور باشد.